Böbrek Transplantasyonunda Banff'97 Sınıflandırmasının Klinik Parametrelerle Uyumu
The compatibility with Clinical Parameters of Banff'97 Classification in Renal Transplantation
  1. Tez No: 513965
  2. Yazar: YILMAZ BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Patoloji, Nephrology, Pathology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Çalışmamızda, böbrek nakli yapılan olgularda reddetme tipleri, biyokimyasal bulgular, tedaviye yanıt ve prognozla ilişki araştırıldı. Yöntem: Ocak 1991-2000 yılları arasında akut rejeksiyon tanısı almış 86 olguya ait 168 biyopsi Banff kriterlerine göre değerlendirildi. Biyopsiler, ilk tanılarına ve Banff kriterlerine göre Akut Hücresel Rejeksiyon (AHR), Borderline değişiklik (BD) ve Kronik Allogreft Nefropati (KAN) olarak üç gruba ayrıldı. Tedaviye yanıt, tedavi sonrası serum kreatinin (SCr)/baseline SCr oranı kullanılarak değerlendirildi. Rejeksiyon dereceleri interval, biyopsi anındaki SCr düzeyi, delta kreatinin, proteinüri değeri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 168 biyopsiden 92'i (%54.7) akut rejeksiyon tanısı aldı. Örneklerin 34'ü saf AHR, 31'i BD, 17'si KAN tanısı aldı. Akut rejeksiyon tanısı alan olgularda rejeksiyon tipi ve biyopsi sonrası tedaviye yanıt arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). BD olgularında biyopsi öncesi ve tedavi sonrası SCr düzeylerinde arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we assessed the relationship among rejection types, biochemical findings, treatment response and prognosis in cases of renal transplantation. Method: A total of 168 biopsies from 86 renal transplant patients who received acute rejection were evaluated according to Banff criteria between January 1991 and 2000. Biopsies were divided into three groups based on their initial diagnosis and Banff criteria as Acute Cellular Rejection (ACR), Borderline Change (BC), and Chronic Allograft Nephropathy (CAN). Post treatment Serum creatinine (SCr) / baseline SCr ratio was used to evaluate the response to treatment. Rejection grades were compared with interval, SCr level at biopsy, delta creatinine, proteinuria value. Results: The number of acute rejection diagnosis were 92 (54.7%) in 168 biopsies included our study. The samples were diagnosed with 34 ACR, 31 BC and 17 CAN, respectively. There was no statistically significant difference between rejection type and response to treatment after biopsy in samples with acute rejection diagnosis (p>0.05). There was a notable statistically significance between pre-biopsy and post-treatment SCr levels in BC samples (p0.05).