Siyasal iletişim, siyasal liderlik ve yönetim anlayışları, Türkiye'deki seçmenler üzerinden sosyal medyada siyasal iletişim model önerileri
Political communications, political leadership and administrative mentality, political communication model suggestions in social media via voters in Turkey
  1. Tez No: 514003
  2. Yazar: ÖMER RASİM ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL BANU DAYANÇ KIYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada günümüzün sosyal medya ve siyaset ilişkisine, iktidarlarla medya arasındaki politik ilişkilere, sosyal medyanın siyasal iletişim aracı olarak kullanımının mevcut sisteme olan etkisine ve Türkiye'deki seçmenler üzerinden sosyal medyada siyasal iletişim model önerilerine değinilmiştir. Araştırmanın temel hipotezi olarak“Siyasal iletişimde sosyal medya kullanımının siyasal liderlik olgusuna etkisi, seçim kampanyalarında sosyal medyanın avantajları”şeklinde belirlenmiştir. Çalışmanın araştırma ve anket uygulaması, her eğitim seviyesinde, çeşitli meslek gruplarına, farklı yaş grubu ve gelir seviyesine sahip bireyler üzerinde yapılmıştır. Araştırma da, bireylerin medya ilişkileri, sosyal medya kullanım amaç ve sıklıkları, siyasi araştırma ve bilgi edinme yöntemleri gibi detaylara bakılarak, medyanın gücü incelenmiştir. Araştırmanın amaç ve hipotezi doğrultusunda yedi bölümden oluşan içerik hazırlanmıştır. Birinci bölüm çalışmanın giriş bölümüdür. İkinci bölümde siyasal iletişim ve siyasal liderlik kavramlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde medya ve siyasal iletişim kavramı ele alınmıştır. Dördüncü bölümde yeni medyada siyasal iletişim kavramına yer verilmiştir. Beşinci bölümde 2012 yılında ABD başkanlık seçiminde Barack H. Obama'nın kullandığı sosyal medya kampanyaları incelenerek Türkiye için bir model önerisi niteliği taşıması amacıyla ABD 2012 seçimi incelenmiştir. Altıncı bölümde anket ve yorumlara yer verilerek sonuç bölümü ile çalışma tamamlanmıştır. Hipotezimizde incelediğimiz; Siyasal iletişimde sosyal medya kullanımının siyasal liderlik olgusuna etkisi, seçim kampanyalarında sosyal medyanın avantajları olgusunda, sosyal medyanın etkin ve güçlü bir yöntem olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study of the social and political communication relations, today's social media and the political relations, political relations between the media with the power, the impact of the current system the use of social media in political communication tool and out of voters in Turkey in social media is addressed to political communication model proposal. The basic hypothesis of the research is as follows:“The effect of using social media in political communication for political leadership, social media advantages in election campaigns”. In the direction of the purpose and hypothesis of the research, seven contents were prepared. The first part is the introduction to the work. In the second chapter, the concepts of political communication and political leadership are mentioned. In the third chapter, the concept of media and political communication is discussed. In the fourth chapter, the concept of political communication is included in the new media. In the fifth chapter in 2012 US presidential election Barack H. Turkey a model for analyzing social media campaigns suggest that Obama's qualifications to carry in order to use the US 2012 election were investigated. In the sixth section, the questionnaire and comments were included and the study with the result section was completed.