Kruvaziyer turizmde destinasyon özelliklerinin önem-performans analizi: Kuşadası örneği
An importance –performance analysis of a destination's attributes in cruise tourism: The case of Kuşadası
  1. Tez No: 514004
  2. Yazar: GÖZDE OĞUZBALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIZILIRMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kruvaziyer turizm, gemi içinde konaklama, yeme-içme ve düzenlenen çeşitli aktiviteler yanında, liman gezilerini de kapsayan bir turizm çeşididir. Kruvaziyer gemileriyle seyahat eden turistler, seyahatleri sırasında uğradıkları limanları gezmeleriyle beraber destinasyona ekonomik katkılar sağlamaktadır. Bu durum kruvaziyer gemileri ağırlayan ülkelerin destinasyonlarında turist memnuniyetini sağlamak için her geçen gün daha fazla çaba harcamasını gerektirmektedir. Bu tez çalışmasının temel amacı, Kuşadası destinasyonuna gelen kruvaziyer turistlerin, destinasyon özelliklerine yönelik önem ve performans değerlendirmelerini karşılaştırmak ve elde edilen verilerden hareketle Kuşadası turizm paydaşlarına önerilerde bulunmaktır. Çalışma kapsamında, hazırlanan ankette yer alan destinasyon özelliklerinin belirlenmesinde, uluslararası literatürde yer alan konuyla ilgili araştırmalardan, Kuşadası'nda çalışan rehberlerden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında ortaya çıkan veriler Kuşadası'na gelen kruvaziyer turistlerden elde edilen 394 anketin analiz edilmesiyle edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda; kruvaziyer turistlerin Kuşadası destinasyonunu değerlendirmelerine göre turizm paydaşlarının üzerinde önemle durması ve iyileştirmesi gereken destinasyon özellikleri; deniz, restoran ve barların temizliği, destinasyonun güvenliği ve yerel esnafın turistlere yönelik tutum ve davranışları olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cruise tourism is a form of travelling, involving accomodation and catering on board a cruise ship which calls at several ports or cities. Tourist traveling with cruise lines in addition to their sightseeing to the ports they call at make a significant contribution to the destination's economy. This make the countries which are welcoming the cruise ships to put more effort each passing day to satisfy the demands of the passengers visiting their destinations. The basic aim of this thesis work is to compare the interests and appraisals regarding the attributes of Kuşadası destination and to offer proposals to shareholders of Kuşadası tourism economy by means of the data obtained through this thesis. Within the framework of this work to define the attributes of a destination which are used in the survey of this paper, international reasearch literature regarding cruise tourism and experience of the guides working in Kuşadası destination are utilized. Conclusions obtained as a result of this work is accomplished through the scope of the surveys filled out by 394 tourists during face-to-face interviews. As a conclusion of the analysis according to the assesments of the cruise line tourist visiting Kuşadası, the attributes on which the shareholders of the tourism economy should pay more attention and make improvements are the hygiene of the restaurants and bars, cleanliness of the sea, safety of the destination and the behaviours and the attitudes of the local merchants towards the tourists.