GPS uydu koordinatlarının farklı enterpolasyon yöntemleriyle belirlenmesi
Determination of several interpolation methods of GPS satellite coordinates
  1. Tez No: 514013
  2. Yazar: RECEP ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DOĞANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde uydu teknolojisi çok önemli bir yere sahiptir. Hemen hemen her alanda bu teknolojinin izine rastlamak mümkündür. Jeodezik açıdan bakıldığında, uydu konumlarının hesaplanması özellikle astronomi, uydu jeodezisi vb. çalışma alanları için oldukça önemlidir. Bu hesaplama işlemi aynı zamanda birçok GNSS konumlandırma yazılımının temel görevlerinden biridir. Genel olarak literatürde, GPS uydu koordinatlarının hesaplanmasına yönelik farklı enterpolasyon yöntemleri (polinom, lagrange, trigonometrik vb.) kullanılmıştır. Bu çalışmada, GPS uydu koordinatlarının belirlenmesinde kullanılan enterpolasyon yöntemleri araştırılmış ve en uygun yöntemin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, çok sayıda dağınık veri noktası için mükemmel sonuçlar veren ve dağınık veri yaklaşımı için güçlü bir araç olarak ortaya çıkan radyal bazlı fonksiyonlar, literatürde sıklıkla kullanılan polinomlar ve trigonometrik fonksiyonlar kullanılmıştır. Bu enterpolasyon yöntemleri ile GPS uydu koordinat değerleri hesaplanmış ve sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the satellite technology has a very important role. It is not wrong to say that almost every field uses this technology. From a geodetic point of view, the calculation of satellite positions is especially useful for the study areas as astronomy, satellite geodesy, etc. are very important. This calculation is also one of the basic tasks of many GNSS positioning software. In general, different interpolation methods (polynomial, Lagrange, trigonometric, etc.) have been used in the literature to calculate GPS satellite coordinates. In this study, interpolation methods used in determining the GPS satellite coordinates have been investigated and the most appropriate method has been chosen. For this purpose, radial basis functions which give excellent results for a large number of scattered data points and emerged as a powerful tool for distributed data approach and polynomials and trigonometric functions which are frequently used in the literature have been used. GPS satellite coordinate values have been calculated by these interpolation methods and the results have been presented.