Yersel ve GPS ölçülerinin 3 boyutlu geometrik modelle dengelenmesi
- Tez No: 75213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAY ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Üç boyutlu Jeodezinin temelleri ilk olarak H.Bruns tarafından 1878 'de atılmıştır. Fakat ölçme tekniklerinin yetersiz oluşu ve hesaplama güçlükleri nedeniyle günümüze kadar uygulama alanı bulamamıştır. Jeodezik ağlar iki bölümde ele alınarak yatay ve düşey kontrol ağlan olarak oluşturulagelmiştir. Günümüzde uydu tekniklerinin gelişmesiyle yerküreye daha uygun mutlak referans sistemleri kurulabilmiştir ve böyle bir ayırıma gerek kalmamıştır. Global Konumlama Sistemi (GPS) ile jeodezi dünyasına giren baş döndürücü sürat ve duyarlılık artık 3 boyutlu koordinat sistemlerine süratle adapte olma zorunluluğunu gerektirmektedir. Günümüzde GPS jeodezideki bütün ölçme tekniklerinin yerini alabilecek seviyeye gelmiştir. Klasik olarak aylar süren nirengi çalışmaları birkaç haftada sonuçlarıyla birlikte elde edilebilmektedir. Fakat GPS sonuçlarının WGS-84 veya ITRF(IERS Terrestrial Referance Frame) gibi jeosentrik mutlak koordinat sistemlerinde tanımlı olması sebebi ile bu sonuçların lokal datumlarda kullanabilmesi için bir datum dönüşümüne ihtiyaç vardır. Ayrıca ölçme ve mühendislik uygulamalarında geometrik bir büyüklük olan elipsoid yüksekliği yerine bundan jeoid yüksekliği kadar farklı olan ortometrik yükseklikler tercih edilmektedir. GPS sonuçlarının lokal datuma dönüştürülmesi ve bu noktaların ortometrik yüksekliklerinin belirlenmesi GPS 'in sonuçlarının doğrudan kullanılmasını önleyen iki temel problemdir. Bu çalışmada ana hedef olarak GPS'in önündeki bu iki temel problemin çözümü konusunda uygulamalar yapılmıştır. GPS sonuçlan datum dönüşümüne tabi tutularak noktaların ED-50 datumunda yatay koordinatları ile yine başka bir datumda tanımlı gravimetrik jeoid yükseklikleri datum dönüşümüne tabi tutularak ortometrik yükseklikleri elde edilmiştir. Nokta koordinatlarının RMS'i enlemde 2.5 cm boylamda 3.7 cm ortometrik yükseklikte ise 3.1 cm olarak bulunmuştur. Ayrıca klasik doğrultu kenar ve zenit ölçüleri kendi içinde üç boyutlu geometrik model ile dengelenerek klasik olarak indirgemeler sonucunda elde edilen dengeleme sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis terrestrial observations such as horizontal directions, zenith distances and EDM distances, and GPS baseline components are combined in a 3 Dimensional Geometric Model. Terrestrial observations are related to the local astronomic horizon system, when a surveyor is set-up his device above the mark, he balance apparatus perpendicular to the plumb line. So all observations are made in the astronomic horizon system. In order to get geodetic observations subject to geometric model, one needs to transform observations from Local Astronomic Horizon System to the Local Geodetic Horizon System with the help of deflections of the vertical at the observing site. This can be done via these matrix operations; The relation between Local Astronomic Horizon system and the Local Geodetic Horizon System; (x^.z)1 = R(u,v,w)1 is given by this formula, R matrix transformation, Rg= vm