Mevcut yığma binalarda depremsel güçlendirme ankrajlarının çap ve ankraj derinliğine bağlı çekme ve kesme performanslarının deneysel olarak incelenmesi
An experimental investigation on pull-out and shear performance of reinforcing anchorages against earthquake depending on the depth and diameter of anchor bolts applied on existing brick-wall structures
  1. Tez No: 514014
  2. Yazar: FATİH ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye Deprem Yönetmeliği 2007'ye göre, Türkiye'nin topraklarının %90'dan fazlası deprem bölgesinde yer almaktadır. Mühendislik hizmetlerinin eksikliğinden veya uygulama hatalarına bağlı olarak 2000 yılına kadar inşa edilen yapıların çoğu güçlendirilmelidir. Mevcut bir duvar binasını güçlendirmek için duvar yüzeylerine eklenecek betonarme levhaların güçlendirilmesi için ankraj cıvataları tercih edilir. Yığma binaların duvar malzemeleri her binaya göre değiştiği için, bu ankraj, duvar elemanlarının kesme ve çekme performansını etkileyecektir. Tadilat hesaplamalarından önce, ankrajların kesme ve çekme performansı her bina için ayrı ayrı belirlenmelidir. Bu tez çalışması kapsamında kesme ve çekme performanslarının belirlenmesi için yeni iki farklı kesme levhası ve çekme levhası tasarımı yapılmış, hazırlanan levhalar yardımıyla 3 farklı yığma binada 21 adet kesme ve 36 adet çekme testi yapılmıştır. Duvar yüzeyi ile kuvvet kaynağı hidrolik kriko arasına tasarlanan levhalar yerleştirilerek düzenekler hazırlanmış, ankraj çapı ve gömme derinliğine bağlı olarak ankrajların maksimum kesme ve çekme kuvvetleri ve ayrıca aralarındaki bağıntı belirlenmiştir. Bu tez çalışması kapsamında 3 farklı yığılmış binada 21 kesme ve 36 çekme testi yapılmıştır. Ankrajların gömme çapı ve derinliği ile kesme ve çekme performansı arasındaki ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the Turkish Earthquake Code 2007, more than %90 of Turkey's territory takes place in an earthquake zone. Because of the unsatisfied engineering services or application errors, most of the constructions built up to 2000s needs to be strengthened. Anchor bolts are preferred for strengthening brick-walled structures with additional reinforced concrete walls as a connector. Mechanical properties of brick-wall materials changes from one another building. That is why this changing will affect the shear and pulling performance of anchor elements. Prior to the structurel analyses of a strengthened brick-walled structure, the shear and pull-out performance of the anchor connection bolts must be determined separately for each building depending on the depth and diameter anchors. With in the scope of this thesis study, two new types of shear and pull-out ınstrumentation plates were designed and 21 shear and 36 pull-out tests were carried out on 3 different brick-walled buildings to determine maximum shear and pull-out forces and relationship between shear and pull-out performance of anchors releated with diameter and depth of anchors.