İntrakranyal yer kaplayıcı lezyonların ayırıcı tanısında mr spektroskopinin yeri
The role of magnetic resonance spectroscopy in differential diagnosis of intracranial space occupying lesions
  1. Tez No: 514038
  2. Yazar: OZAN KARATAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı intrakranial yer kaplayıcı lezyonların ayırıcı tanısında Manyetik Rezonans Spektroskopinin etkinliğini araştırmaktır. Yöntem: Serebral lezyonu olan 46 olgu Manyetik Rezonans Spektroskopi ile incelendi. Kolin, kreatin, Nasetil aspartat ve lipid-laktat pikleri değerlendirildi. Kırk altı olgunun 40'ına stereotaktik biopsi ya da operasyon uygulandı. Histopatolojik sonuçlar ile Manyetik Rezonans Spektroskopi sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Lezyonların neoplastik/neoplastik olmayan ayrımında Kolin/N-asetil aspartat en yüksek duyarlılığa sahipti (%87.2) ve Kolin/Kreatin, Kolin/N-asetil aspartat, Kolin+Kreatin/N-asetil aspartat oranlarının özgüllük değerleri %100 olarak hesaplandı. Düşük/yüksek evre ayrımında Kolin/Kreatin en yüksek duyarlılığa sahipti (%95.7) ve Kolin/N-asetil aspartat, Kolin+Kreatin/N-asetil aspartat, lipid-laktat oranlarının özgüllüğü %100 olarak hesaplandı. Sonuç olarak Kolin/Kreatin oranının 2.2'den yüksek olması ve eşlik eden lipid-laktat pikinin neoplastik lezyonların düşük/yüksek evre ayrımında %100 (%82.2-100) duyarlılık ve %100 (%71.7-100) özgüllüğe sahip olduğu görüldü. Sonuç: Yüksek Kolin ve düşük N-asetil aspartat piklerinin lezyonların neoplastik/neoplastik olmayan ayrımında etkili olduğu görüldü. Neoplastik lezyonların yüksek/düşük evre ayrımında ise 2.2'den yüksek Kolin/Kreatin oranı ve eşlik eden lipid-laktat pikinin değerli bilgiler verdiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the usefulness of Magnetic Resonance Spectroscopy in the differential diagnosis of brain lesions. Materials and Methods: Forty-six patients with cerebral lesions were examined by Magnetic Resonance Spectroscopy. Choline, creatine, N-acetyl aspartate and lipid-lactate peaks were evaluated. Forty of the 46 patients underwent stereotactic biopsy or surgery. Histopathological results were compared with the Magnetic Resonance Spectroscopy results. Results: The Choline / N- acetyl aspartate ratio had the highest sensitivity (87.2%) in neoplastic versus nonneoplastic differentiation and the specificities of the Choline / Creatine, Choline / N-acetyl aspartate and Choline+Creatine / N-acetyl aspartate ratios were found to be 100%. Choline / Creatine ratios showed the highest sensitivity (95.7%) in low-grade versus high-grade differentiation and specificities of Choline / Nacetyl aspartate, Choline+Creatine / N- acetyl aspartate ratios and lipid-lactate levels were found to be 100%. Consequently, a value of Choline / Creatine > 2.2 and an accompanying lipid-lactate peak differentiated neoplasms as low-grade versus high-grade with a sensitivity of 100% (82.2-100%) and a specificity of 100% (71.7-100%). Conclusion: The presence of elevated Choline and decreased N-acetyl aspartate levels are effective in the differetiation of neoplastic versus non-neoplastic lesions with high sensitivity and specificity. A proposed ratio of Choline / Creatine > 2.2 and an accompanying lipid-lactate peak provide valuable information in differentiating low-grade from high-grade lesions.