Representing the nondominated set with a small subset in multi-objective mixed integer programs
Çok amaçlı karışık tamsayı problemlerinde baskın kümenin küçük bir altküme ile temsil edilmesi
  1. Tez No: 514039
  2. Yazar: ILGIN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU LOKMAN, PROF. DR. MUSTAFA MURAT KÖKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Birçok karar verme probleminde geniş bir uygulama alanı bulunan Çok Amaçlı Karışık Tamsayı Problemlerinde (ÇAKTP) problem boyutu arttıkça baskın nokta sayısı da üssel olarak artmaktadır. Bu sebeple bütün baskın noktaları üretmek genellikle zor ve kullanışsız olup istenilen özelliklere sahip küçük bir altküme ile bütün noktaları temsil etmek amaçlanmaktadır. Bu motivasyon ile üretilecek altküme için istenilen özelliklerin tanımlanmasında baskın noktaların dağılımının belirleyici olabileceğini gözlemledik. Gözlemlerimize bağlı olarak geliştirdiğimiz algoritmalar verilen bir temsil hatası ile tüm baskın noktaları temsil edecek küçük bir alt küme üretmektedir. Deneylerimiz, üretilen alt kümenin kardinalitesi ve çözüm süreleri açısından geliştirdiğimiz algoritmaların mevcut algoritmalardan daha iyi çalıştığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Multi-Objective Mixed Integer Programs (MOMIPs) have a wide variety of application areas in real-life decision making problems. Since the number of nondominated points grows exponentially with the problem size and finding all nondominated points is typically hard and impractical in MOMIPs, generating a subset having“desired properties”rises as an important problem. Motivated with this fact, we observe that the distribution of nondominated points may be critical in defining the desired properties of the representative subset to be generated. Based on our observations, we develop algorithms to generate a small subset of nondominated points that represents the nondominated set with a prespecified coverage gap. Our computational experiments show that our algorithms outperform the existing algorithms in terms of the cardinality of the generated representative set and the solution time.