Enhancement of flame retardancy of polyethylene and polypropylene blends by cyclic phosphazene additives
Halkalı fosfazen katkıları ile polietilen ve polipropilen karışımlarının alev geciktiriciliğinin geliştirilmesi
- Tez No: 514040
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEOMAN TİNCER, PROF. DR. YUNUS KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, halojensiz halkalı fosfazenler içeren polietilen (PE) ve polipropilen (PP) ile hazırlanmış poliolefin karışımlarının mekanik, fiziksel, termal ve alev geciktirici özelliklerini incelemektir. Polimer karışımlarının termal ve alev geciktirici özellikleri Diferansiyel Taramalı Kalorimetre, Termal Gravimetrik Analiz, Underwriters Laboratuvar Testi (UL-94), Sınırlayıcı Oksijen İndeksi ve Konik Kalorimetre testlerinin uygulanması sonucu incelenmiştir. Numuneler, mekanik testler ve Taramalı Elektron Mikroskobu ile karakterize edilmiştir. Halojensiz halkalı fosfazenler, hekzaklorosiklotrifosfazenden (HCTP) nükleofilik yer değiştirme reaksiyonları ile sentezlenmiştir. HCTP'nin fenol ve propil amin ile reaksiyonları neticesinde hekzafenoksisiklotrifosfazen (HPCTP) ve hekzakis(propilamino)siklotrifosfazen (HPACTP) sentezlenmiştir. Tezin ilerleyişinde, HPCTP ve HPACTP katkılarının ağırlıkça %10, %20 ve %30 derişimlerde eklenmesi ile PE ve PP karışımları hazırlanmıştır. Karışımlar karakterize edilmiştir. Alifatik yapıya sahip HPACTP ile hazırlanan karışımlar ile karşılaştırıldığında, PE-HPCTP ve PP-HPCTP karışım gruplarının her ikisinin de daha yüksek sınırlayıcı oksijen indeksi değerlerine sahip olmaları ve UL-94 ile konik kalorimetre testlerinde iyi performans göstermeleri HPCTP'nin aromatik yapısının bir sonucudur. Tüm alev geciktirici karışımlar arasında en iyi mekanik özelliklere sahip olan karışım, ağırlıkça %20 HPCTP ile hazırlanmış PP karışımıdır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is the analysis of mechanical, physical, thermal and flame retardant properties of polyolefin blends of polyethylene (PE) and polypropylene (PP) containing non-halogenated cyclic phosphazenes. The thermal and flame retardant characteristics of blends were tested by methods Differential Scanning Calorimetry, Thermal Gravimetric Analysis, Underwriters Laboratory Test (UL-94), Limiting Oxygen Index, and Cone Calorimeter tests. Finally, the samples were characterized by mechanical tests and Scanning Electron Microscopy. Non-halogenated cyclic phosphazenes were synthesized by using hexachlorocyclotriphosphazenes (HCTP) via nucleophilic substitution reactions. Cyclic phosphazenes of hexaphenoxycyclotriphosphazene (HPCTP) and hexakis(propylamino)cyclotriphoshazene (HPACTP) were produced following the reactions of HCTP with phenol and propyl amine, respectively. In the progress of the thesis, the blends of PE and PP with HPCTP and HPACTP were prepared by adding cyclic phosphazenes at 10%, 20% and 30% by weight. Blends were characterized accordingly. Aromatic structure of HPCTP is responsible for having high values of limiting oxygen index and good performances of UL-94 and cone calorimeter tests for both PE-HPCTP and PP-HPCTP blends in comparison to blends prepared with HPACTP which has an aliphatic structure. PP-HPCTP blend with 20% of HPCTP by weight is the best choice in terms of mechanical properties in all the flame retardant blends.