Prediyaliz kronik böbrek yetmezlikli seksüel aktif bireylerde seksüel fonksiyonun değerlendirilmesi, depresyon, yaşam kalitesi ve hormonal durumun seksüel disfonksiyon üzerine etkilerinin belirlenmesi
The evaluati̇on of sexual functions, and determination of depression, quality of life and hormonal status on sexual dysfunction in sexually acti̇ve patients with chronic renal failure at predialysis stage
  1. Tez No: 514044
  2. Yazar: BENNUR ESEN GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KAHVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Kronik böbrek yetmezliği (KBY) tanısı alan ancak henüz renal replasman tedavisine başlanmamış hastalarda cinsel sorunlarının sıklığının belirlenmesi, depresif duygu durum ve hastalık aktiviteleri ile ilişkilerinin ortaya koyulmasını amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Polikliniği'nde takipli, Glomerül filtrasyon hızı 15-90ml/dk arasında olan KBY tanısı konulmuş 27 kadın, 26 erkek toplam 53 hasta alındı. Yaş ve cins uyumlu gönüllülerden 20 kadın, 20 erkek toplam 40 kişilik sağlıklı kontrol grubu seçildi. Kontrol ve hasta grubundaki bireylerde Kadın Seksüel Fonksiyon İndeksi, Ereksiyon İşlevi Uluslararası Değerlendirme Formu, SF 36 formu ve Beck Depresyon Anketi kullanılarak ayrıntılı tıbbi ve seksüel anamnezleri alındı. Jinekolojik ve ürolojik muayneleri yapıldı. Hasta ve sağlıklı kontrol grubundan total testosteron, DHEA-S, FSH, LH, TSH, Östrodiol ve prolaktin ölçümleri için kan örnekleri alındı. Bulgular: Hastaların % 50'sinde (n:27), erkek hastaların % 46'sında (n:12), kadın hastaların %51'inde (n:14) depresyon bulundu. Erkek hastalar ile kontrol grubunun depresyon oranları benzerdi, kadın hastalarda kontrol grubuna göre depresyon anlamlı olarak yüksekti (p:0.0036). Tüm hasta grubunun SF36 skorları kontrol grubuna göre anlamlı düşüktü. Erkek ve kadın hastalarda SF 36 testleri karşılaştırıldığında; genel sağlık, zindelik, mental sağlık durumu erkek grubunda yüksekti (p değeri sırasıyla 0.005, 0.016, 0.035). Kadın hastalarda kontrol grubuna göre SF 36 'nın tüm skorları düşüktü. Erkek hastaların %84'inde (n:22) ED vardı ve kontrol grubuyla benzerdi. Kadın hastalarda seksüel disfonksiyon kontrol gruba kıyasla yüksekti (p=0.0001 ). Sonuç: Özellikle kadın hastalarda olmak üzere KBY'de seksüel disfonksiyon ile ilgili yapılmış çalışmalar oldukça sınırlıdır. Seksüel disfonksiyonun değerlendirilmesi için hastanın tıbbi durumu, hastalık aktivitesi, fizyolojik anormallikleri, hormonal dengesizlikleri, psikolojik durumu gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Determining the frequency of sexual problems, depressive mood and it's relation with disease activity in patients who were diagnosed with Chronic Renal Failure (CRF) however not yet begun to renal replacement therapy was aimed in this study. Patients and Methods: A total of 53 patients (26 male, 27 female) who were diagnosed with CRF between glomerular filtration rate of 15-90ml/min at the Department of Nephrology in Sevket Yilmaz Research and Training Center was analyzed. A healthy control group (n=40) were selected from age and sex matched volunteers (n=20 female and n=20 male). Female Sexual Function Index, International Assessment Form of Erectile Function, SF-36 form and Beck Depression Questionnaire was filled out and detailed medical and sexual history was taken from both the control subjects and the patient groups. Gynecological and urological examinations were performed. Blood samples were collected for measurement of prolactin, total testosterone, DHEA-S, FSH, LH, TSH and Estradiol from both the patients and healthy control group. Results: Depression was found in 50% of patients (n = 27), 46% of males (n = 12) and 51% of females (n = 14). Male patients and controls had similar rates of depression, however depression in women was significantly higher in patients than in controls (p = 0.0036). All SF36 scores were worse in women patients comparing the control group. SF 36 scores in all patient groups were significantly lower than the control groups. General health, vitality and mental health status was better in male patients according to SF-36 testing (p value, respectively, 0.005, 0.016, 0.035). All women had lower SF 36 scores. ED was observed in 84% of male patients (n = 22) and control groups were similar. Sexual dysfunction was more common in women comparing with the control group (p = 0.0001). Conclusion: Studies searching sexual dysfunction in patients with CRF especially in women are very limited. Medical conditions, disease activity, physiologic abnormalities, hormonal imbalance, psychological status and familial characteristics of the patients should be reviewed for the evaluation of sexual dysfunction.