Mobil bankacılık uygulamalarını kullanmaya yönelik tutumların teknoloji kabul ve planlı davranış teorisiyle incelenmesi
Analysis of attitudes towards mobile banking applications using with technology acceptance and theory of planned behavior
  1. Tez No: 514043
  2. Yazar: CEVAT SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Günümüzde, akıllı telefon ve tabletlerin kullanımının artması, bu mobil araçlara çeşitli uygulamaların indirilebilmesi, uygulamaların kolay kullanımıyla birlikte kullanıcılara yer ve zaman farketmeksizin birçok hizmetin ulaştırılabilmesi mümkün hale gelmiştir. Bankacılık sektörü de bu mobilitenin farkına varmış ve müşterilerine hizmetlerini mobil uygulamalar üzerinden sunmaya başlamıştır. Bu nedenle müşterilerin bu uygulamaları kullanma davranışının incelenmesi önemlidir. Bu kapsamda çalışmanın amacı, bireylerin mobil bankacılık uygulamalarını kullanmaya yönelik tutum ve kullanma niyetleri üzerinde etkili olan değişkenlerin teknoloji kabul modeli ve planlı davranış teorisi çerçevesinde oluşturulan bütünleşik modelle incelemektir. Yapısal modelin örneklem (Türkiye ve İngiltere) grubuna göre farklılaşıp farklışmadığının değerlendirilmesi için çok gruplu yol analizi kullanılmıştır. Çok gruplu yol analizi sonucu elde edilen sonuçlar öne sürülen araştırma modelinin ülke grupları açısından farklılaştığını göstermektedir. Araştırmanın genel modelinde mobil bankacılığa yönelik tutumun açıklanma oranı Türkiye örneklemine göre biraz daha fazla iken, İngiltere örneklemine göre daha azdır. Benzer şekilde genel modelde yer alan mobil bankacılığı kullanma niyetinin de mobil bankacılığı kullanmaya yönelik tutum, öznel norm ve algılanan davranışsal kontrol değişkenleri tarafından açıklanma oranı İngiltere'ye göre daha az iken, Türkiye'ye göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Today, it has become possible for many services to be delivered to the users regardless of time and place with the increasing use of smartphones and tablets, the ability to download various applications to these mobile devices, and the easy use of applications. The banking sector has also become aware of this mobility and has begun to offer its services to its customers through mobile applications. Therefore, it is important to examine the behavior of customers using these applications. The purpose of this study is to examine the variables affecting the attitudes and intentions of individuals to use mobile banking applications with an integrated model built on the technology adoption model and the theory of planned behavior. Multi-group path analysis was used to evaluate whether the structural model varied according to the sample group (Turkey and England). The results obtained from multi-group path analysis show that the proposed research model differs in terms of country groups. Explained rate of attitudes towards mobile banking in Turkey compared to the general model of the research sample a bit more, while less than that of the UK sample. While the explained rate of attitudes toward mobile banking in Turkey is a bit more compared to general model of the research, it is less than that England sample. Similarly, while explained rate of the intention to use mobile banking in the general model from the attitude towards mobile banking, the subjective norm, and the perceived behavioral control variables is less than England sample, it is more than Turkey sample.