Organik atıkların hızlı pirolizi ile biyoyağ üretilmesi
Bio-oil production of organic wastes by fast pyrolysis
  1. Tez No: 514058
  2. Yazar: CANSIN ERDOĞAN NAMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MERDUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Türkiye gibi ülkelerde biyokütle en bol enerji kaynaklarından biridir. Biyokütle enerji üretiminde ilginç ve iyi gelecek vadeden bir alandır. Verimli, makul maliyet ve çok çaba gerektirmeyen ve çevre dostu yöntemlerle biyokütleden enerji üretimi, dünya çapında yoğun çalışılmaktadır. Yeni yöntemlerle elde edilen enerji, çevre kirletici enerji kaynakları yerine geçebilir. Biyoyağ üretiminde biyokütle olarak bitki ve gıda atıklarının kullanılması atık yönetimi ve enerji üretimi için yararlı bir yöntemdir. Hızlı piroliz biyokütlenin biyo petrol üretimi için umut verici bir yöntemdir. Bu çalışmada, park-bahçe ve mutfak atıkları karışımı biyokütle malzemesi olarak kullanılmıştır. Partikül büyüklüğü 1-1.5 mm olan toplam 15 g biyokütle örneği kullanılmıştır. Dolomit, kalsit ve zeolit olmak üzere üç farklı doğal katalizör; üç farklı piroliz sıcaklığı (450, 500, 550oC) ve sabit taşıyıcı gaz (azot) akış hızında (500 mL/dak) hızlı piroliz deneyleri gerçekleştirlmiştir. Biochar ve biyoyağ açısından her üç katalizörün verim ortalaması birbirine yakın, ancak, gaz verimi açısından zeolite katalizörünün ortalaması daha yüksek bulunmuştur. Elde edilen biyoyağ bileşenlerini belirlemek amacıyla GC-MS analizi yapılmış ve asetik asit biyoyağ içerisinde en fazla miktarda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biomass is the most abundant source of energy in countries like Turkey. Energy production of biomass is an interesting and well promising field. Energy production from biomass using new efficient, reasonable cost and effort demanding and environmental friendly methods is under intensive studies worldwide. Biomass can be used as a substitution for traditional exhausted, environmental polluting energy sources. Using plant and food wastes as biomass in bio oil production is a helpful method for the waste management and energy production. Fast pyrolysis is a promising method for bio oil production of biomass. In this study, we used garden and food waste as biomass material. A total of 15 g biomass with a particle size of 1-1.5 mm was used in this study. Fast pyrolysis method was used with three different catalysts (dolomite, calcite, and zeolite). The temperature has been increased to 450-550. The rate of nitrogen gas flow was kept constant (500 mL/min). GC-MS analysis was performed to determine the bio-oil components obtained. it was found that the bio-oil contained the most levoglucose and then the acetic acid, 1,2-benzenediol and furfural alcohol compound. In terms of biochar and bio-oil, the yield average of all three catalysts was close to one another but in terms of biogas, zeolite yield average was higher. GC-MS analysis was performed to determine the bio-oil components obtained. As a result, the most product of the bio-oil, acetic acid was detected.