Akut iskemik inmeli hastalarda serebral lezyon volümü ve karotis intima -media kalınlığının kan sitokin düzeyi ile ilişkisi
Akut i̇skemi̇k i̇nmeli̇ hastalarda serebral lezyon volümü ve karoti̇s i̇nti̇ma -medi̇a kalinliğinin kan si̇toki̇n düzeyi̇ i̇le i̇li̇şki̇si̇
- Tez No: 514059
- Danışmanlar: UZMAN GÜRDAL ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Serebrovasküler hastalıklar tüm dünya toplumlarında üçüncü en sık ölüm nedenidir. İskemik inme birbirinden bağımsız birçok risk faktöründen etkilenerek gelişmektedir. Beyin damarlarında aterosklerotik sürecin sonucunda gelişen trombüs ve embolilerin, damarları tıkaması sonucu serebral infarktlar gelişmektedir. İnmeye yol açan aterosklerotik lezyonlar arkus aortadan başlamak üzere ekstrakranial ve intrakranial büyük arterlerde ya da küçük arterlerde görülmektedir. Aterosklerozda ilk rastlanan bulgu intimal yağlı çizgilenmeler olup media ve intima tabakasını içine alacak şekilde genişleme gösterebilir.Ateromların oluşması, genişlemesi ve destabilizasyonunda inflamasyonun önemli rol oynadığı saptanmıştır. İnflamatuar cevabın göstergelerinden olan lökosit sayısı, CRP, İL-2 ve İL-6 yüksekliği, iskemik inme gibi vasküler olaylar ile ilişkilidir. İMK ve İL-6 ile serebral lezyon volümü arasınsa korelasyon vardır. Karotid plak yokluğunda İMK ölçülerek ateroskleroz varlığı erken dönemde saptanabilir. CRP gibi düşük düzeyli sistemik inflamasyon markerlerinin ölçümü ile yüksek plak rüptürü riski altında olanlar saptanabilir. Arter duvar kalınlığını değerlendirmede B mode ultrasonografı sıklıkla kullanılır. Çalışmamızda akut iskemik inmeli hastaların ilk 12 saat ve 6. gün serum CRP, İL-2, İL-6 düzeyleri ile karotid sistem intima media kalınlığı ve serebral lezyon volümü ölçülerek bu parametrelerin aralarındaki ilişki ve prognoza etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya kliniğimizde takip edilen 21 erkek, 19 kadın toplam 40 hasta dahil edildi. Kontrol grubunda 33 hasta değerlendirildi. Hastalara karotis doppler USG ile İMK'sı, BBT ile serebral lezyon volümü ölçümü yapıldı. Klinik değerlendirme için Barthel indeksi kullanıldı. Yaş ortalaması hasta grubunda (66,8+10.356) ve kontrol grubunda (52+9.944) idi. Vaka grubunun yaş ortalaması kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek idi. Hasta grubumuzda alkol kullanımı ve hipertansiyon öyküsü, kan şekeri, üre ve WBC düzeyleri daha yüksek olup kreatin, trigliserid, HDL, hematokrit ve sedimentasyon seviyeleri gruplar arasında benzer olarak saptandı. Hastalarda 1. ve 6. gün İL-2 düzeyleri arasında fark yokken, İL-6 ölçümlerinde 6. günde anlamlı artış saptandı. Yaş arttıkça 6. gün İL-6 düzeyi ve lezyon volümü artıyordu. Barthel indeks düzeyi ile lezyon volümü arasında ters yönlü doğrusal korelasyon vardı. İKA bifurkasyon posterior İMK kalınlığının I.lmm'den büyük olanlarda serebral lezyon büyüklüğü artıyordu. Çalışmamızda az miktarda alkol kullanım öyküsü olan hastalarda 6.gün İL-6 düzeyi ve lezyon volümü daha düşük bulundu. Literatürde de alkol kullanımıyla ateroskleroz ve inflamatuar cevap arasında ters yönlü ilişki olduğu söylenmiştir. Çalışma sonuçlarımızda; literatürde inflamatuar cevabı azalttığı ifade edilen, lipid düzeyi yüksek hastalarımızın hemen hepsinin kullandığı statin ve anjiotensin konverting enzim inhibitörlerine bağlı olduğunu düşündüğümüz, kolesterol artışıyla CRP düzeyleri arasında ters yönlü doğrusal korelasyon saptandı. Yaptığımız çalışmada iskemik inmede hastanın klinik durumu ve serebral lezyon büyüklüğü ile periferik kandaki inflamatuar göstergeler arasında korelasyon olduğunu saptadık. Akut iskemik inmede geçici olarak artan endojen IL-6'nın nöronların apopitoza gidişini engellemede kritik değeri olduğu sanılmaktadır. Sistemik yan etkileri nedeniyle deneysel aşamada olan serebral iskemi sonrası intraventriküler İL-6 uygulanmasının infarkt volümünü azalttığı ileri sürülmüştür. Sitokin düzeyinin iskemik inme prognozunu belirlemede periferik kandaki erken bir belirteç olabilecek önemli bir parametre olabilir. Ayrıca inme tedavisinde İL-6 ile ilgili tedavi seçeneklerinin yapılacak daha kapsamlı çalışmalarla ortaya koyulmasının inmeli hastaların tedavisinde önemli bir çığır açabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular disease is the 3rd cause of deaths around the world. ischemic stroke is a result of many independant risk factors.Thrombus and embolies which result from atherosclerotic process occlude the vessels which as a result causes cerebral infarcts.The atherosclerotic lesions causing stroke can be seen in extracranial and intracranial vessels starting from aortic arch. The first finding in atherosclerosis is the fatty streaks in intima layer which can get large enough to include intima and media layers.lnflamation takes an important role in atherom plaque formation,enlargement and destabilization. Indicators of inflamatory response such as leucocyte count,the elevation in CRP,IL-2,IL-6 are also related to vascular events such as ischemic stroke. There is a relation between cerebral lesion volume and IMK as well as IL6.1n the absence of carotid plaque it is possible to estimate atherosclerosis in early stages by calculating IMK.With the measurement of low rate systemic inflamation markers such as CRP , patients with high risk of plaque rupture can be determined.B mode ultrasonografy is used to determine artery wall thickness. In this study our aim was to calcuate acute ischemic stroke patients' first 12 hour and 6.th day CRP,IL-2,IL-6 levels , carotid system intima-media thickness and cerebral lesion volume and find relations between these parameters. 21 men, 19 women a total of 40 patients were included in this study. We also included 33 patients as control group.Patients underwent Carotid vertebral A Doppler USG together with IMK and were scanned with BBT for the cerebral lesion volume.Clinical assesments were performed with Barthel index. The mean age was 66.8±10.356 in the case group and 52± 9.944 in the control group.The mean age in the cases versus control group were statistically significant. Alcohol intake,hypertension history,blood glucose levels,urea and WBC count were higher in the cases whereas creatinin,trigliserid,HDL,hematocrit and sedimentation levels were similar between the two groups. While there were no differences between the IL-2 levels in 1. and 6.th days there was a significant increase in the IL-6 levels in 6th day.lt was seen that lesion volume and 6th day IL-6 levels increased with age. There was a negative linear corelation between Barthel index level and lesion volume .With IKA bifurcation posterior IMK thickness more than 1.1 mm cerebral lesion size tend to be larger. In our study patients with minor usage of alcohol 6th day IL-6 level and lesion volume was found to be less.ln the literature some studies also showed that atherosclerosis and inflamatory response is reversely related. In the results there was a reverse linear corelation between cholesterol and CRP levels which is thought to be a result of the usage of angiotensin converting enzyme inhibitors and statins used by all the patients with high lipid levels in this study.These ajents also showed decrease in inflamatory response in the literature. We found corelation between patient's clinical state and cerebral lesion size with inflamatory indicators in the peripheral blood.Endogenous IL-6 which increases temporarily during acute ischemic stroke is thougt to have a critical role in apopitosis of neurons.IL-6 administration after acute ischemia which is still experimental is proposed to decrease the infarct volume.Cytokine levels in peripheral blood can be an important indicator in determination of the prognosis of ischemic stroke. Comprehensive studies in treatment options with IL-6 in ischemic stroke can blaze a trail in stroke treatment.