Romatoid artritte kan sitokin seviyelerinin aktivite kriterleri ile korelasyonunun araştırılması
Romatoid artritte kan sitokin seviyelerinin aktivite kriterleri ile korelasyonunun araştirilmasi
  1. Tez No: 514057
  2. Yazar: YEŞİM CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM NALBANT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Romatoid artrit patogenezinde çeşitli proinflamatuar ve antiinflamatuar sitokinler kompleks bir rol oynamaktadır ve sitokin-hedefli tedaviler olumlu sonuçlar vermektedir. Tedavide remisyonun optimum şekilde sağlanması hedeflenmektedir. Ancak aktif ve remisyonda romatoid artrit hastalarının takip ve tedaviye yanıt kriterleri subjektiftir. Biz de bu çalışmamızda ACR romatoid artrit remisyon kriterlerine göre remisyonda olan RA hastaları, aktif dönemdeki RA hastaları ve sağlıklı gönüllülerden oluşan bireylerde serumda IL-1β, IL-10, TNF-α ve TNF-R düzeylerini ölçerek remisyon ve aktivasyon kriterlerine yeni bir yaklaşım getirmeyi amaçladık. Metod: 2016-2017 yılları arasında Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları-Romatoloji Polikliniğine başvuran bireyler arasından ACR-romatoid artrit kriterlerine göre remisyonda olan 20 kişi, aktif dönemde olan 20 kişi ve 20 adet sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Bu kişiler çalışma kriterlerini sağlıyordu. Çalışma kriterleri: sigara içmiyor olmak, kortizol ve MTX dışında DMARD ve/veya antiinflamatuar ilaç kullanmıyor olmak, kemoterapi almıyor olmak, hipotiroidik olmamaktı. Çalışma grubunun 43'ü (%71.6) kadın ve 17'si (%28.4) erkekti. Poliklinikte muayeneleri yapılıp DAS-28 ve DAS-44 skorları hesaplandı (sağlıklı gönüllüler hariç) ve venöz kan örnekleri toplandı. Serumlarında IL-1β, IL-10, TNF-α ve TNF-R düzeyleri çalışıldı. Ayrıca venöz kandan sedimentasyon hızı ve CRP (C-reaktif protein) ölçümleri yapıldı. Bulunan veriler NCSS 2007 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: In the pathogenesis of rheumatoid arthritis many types of pro-inflammatory and anti-inflammatory cytokines play role and cytokine targeted therapies are providing satisfactory results. Optimum remission level is aimed in these treatments. But current criteria for disease activity and remission level is subjective. So, we analyzed serum levels of IL-1β, IL-10, TNF-α and TNF-R of patients in remission and active disease period according to ACR (American College of Rheumatology) remission criteria and a healthy group. In this study a new approach in evaluation of disease activity and remission was aimed. Methods: Among patients with rheumatoid arthritis applied to Maltepe University Teaching Hospital, Department of Rheumatology outpatient clinic between 2016-2017, 20 patients in remission and 20 patients with active disease according to ACR Rheumatoid arthritis criteria are included and 20 healthy volunteers are included as control group. These participants fulfilled inclusion criteria of this study. Inclusion criteria: Nonsmoker, patients not on DMARD and/or anti-inflammatory agents except cortisol and MTX (methotrexate), patient not taking chemotherapy and normal thyroid functions. Study groups were formed by 71.6% (n=43) female and 28.4% (n=17) male. Cases were evaluated in the outpatient clinic, DAS-28 & DAS-44 were calculated (except healthy volunteers) and blood samples were collected. Serum levels of IL-1β, IL-10, TNF-α and TNF-R were analyzed. Meanwhile sedimentation rate and CRP (C-reactive protein) levels were mesured in the venous blood. Data were analyzed by NCSS 2007 package program.