Göksu vadisinde ( Ermenek ) doğal olarak bulunan bazı kekik türlerinin tespit edilmesi ve kültüre alınmaları
Detection of some thyme species naturally found in the Goksu valley ( Ermenek ) and cultural exclusion
- Tez No: 514079
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KIRICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmada Ermenek yöresinde doğal olarak yetişen kekik türlerinin kültüre alınarak agronomik ve kimyasal bileşenlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Ermenek Bölgesinde toplanan 4 adet Origanum dubium, 1 adet Origanum husnucan-baserii, 4 adet Origanum saccatum, 2 adet Origanum vulgare subspsp. hirtum, 3 adet Satureja cilicica, 4 adet Thymbra spicata ve 7 adet Thymus sipyleus örneği materyal olarak kullanılmıştır. Deneme 2014, 2015 ve 2016 yıllarında 3 yıl süreyle Ermenek Meslek Yüksekokulu bahçesinde, 2015 ve 2016 yıllarında 2 yıl süreyle Çukurova Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında yürütülmüştür. Çalışmada bitki boyu (cm), bitkideki dal sayısı (adet/bitki), yeşil herba verimi (g/bitki), kuru herba verimi (g/bitki), kuru yaprak verimi (g/bitki), uçucu yağ oranı (%) ve uçucu yağ bileşenleri (%) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the agronomic and chemical components of thyme species grown naturally in Ermenek region by taking culture. In the study, collected in Ermenek Region, 4 Origanum dubium 1 Origanum husnucan-baserii, 4 Origanum saccatum, 2 Origanum vulgare subsp. hirtum, 3 Satureja cilicica, 4 Thymbra spicata and 7 Thymus sipyleus samples were used as material. The trial was carried out in 2014, 2015 and 2016 for 3 years in the garden of Ermenek Vocational School and in 2015 and 2016 for 2 years in the Research Field of the Field Crops Department of Çukurova University. In the study, plant height (cm), number of branches (number / plant), green herb yield (g / plant), dry herb yield (g / plant), dry leaf yield (g / the essential oil components (%) were determined.