Bozkır-Hadim-Belören arasındaki bölgenin (Konya) fiziki coğrafyası ile erozyon ilişkilerinin araştırılması
An Investigation of the relationships erosion with physical geography of the area between Bozkır-Hadim-Belören (Konya)
  1. Tez No: 43724
  2. Yazar: KAYA BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRETTİN OCAKVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu araştırma 1994-1995 yılları içerisinde yapılan arazi çalışmaları sonucu elde edilen ve tanımlanan vejetasyon, toprak ve taş örnekleri ile jeomorfolojik gözlemlerden ibarettir. Araştırma bölgesi îç Anadolu Bölgesi ile Akdeniz ikliminin kucaklaşarak yemden şekillendiği Orta Toroslar'ın kuzey kesiminde yer alır. Alp-Himalaya dağ kuşağı üzerinde yer alan bölgede birçok antiklinal ve senklinal eksenleri oluşmuştur. Tamamen dağlık alandan oluşan bölge bir çok vadi ve depresyon alanlarıyla parçalanmış görünümdedir. Araştırma bölgesi Jeolojik, Jeomorfolojik, iklim, bitki örtüsü ve toprak özellikleri yönünden oldukça ilginçtir. Jeolojik açıdan temelini paleozoik ve daha eski olması muhtemel kayaçların oluşturduğu formasyonlar, üzerinde lekeler halinde Mesozoik formasyonlardan oluşmuş üst kretase kalkerleri ve en üstte de Neojen depoları bulunmaktadır. Araştırma bölgesinde yer alan Hadim'in yıllık yağış toplamı 660.2 mm. olup ortalama yıllık sıcaklığı 9,7 °C, Bozkır'ın ise yıllık yağış toplamı 496 mm. ve ortalama yıllık sıcaklık değeri ise 10.3 °C'dir. Oysa bu değerler 2104 m. yükselen Aktepe'de 986 mm. 9.2 °C, 1347 metre yüksekliğindeki Kartal Tepe'de 577.6 mm. 9.8 °C, 1420 m. yüksekliğe sahip Büyük Oba Yaylasında 617 mm. 9.2 °C ile 700 metrelik yükseklik değerine sahip Göksu vadisinde yer alan Yerköprüde 228.2 mm. 14 °C dır. Bu durumu ile araştırma bölgesi iklim yönünden oldukça ilginçtir. Çok çeşitli iklim, bitki örtüsü, topoğrafık yapı, ana materyal ve jeolojik geçmişe sahip olan bölgede Kırmızı-Kahverengi Akdeniz topraklan önemli bir yer tutar. Ayrıca Kırmızı-Kestanerengi topraklar ile Kireçsiz Kahverengi orman toprakları da bölgede yer almaktadır. Araştırma bölgesi aşırı derecede biyotik ve abiyotik faktörlerin etkisi altında olup bu faktörlerin olumsuz etkilerine karşı hiçbir önlem alınmamıştır. Çünkü, bölgede tarım arazisi ve mer'a olarak kullanılacak alanlar kısıtlı olduğundan otlatma için hedef ormanlık sahalar alınmıştır. Ayrıca ormanlık sahalarda kesim hızla devam etmekte olup, bu olumsuz faktörlerin etkisiyle bitki örtüsünden arınan bölgede, şiddetli yağmur erozyonu görülmektedir. Bu nedenle erozyonun hızla arttığı bölgede geriye kalan sahalardaki bitki örtüsü ise çok bozuk orman vejetasyonu step ve kültür bitkileri şeklindedir. Geniş yayılış gösteren step vejetasyonu Burunkoz bayırında Astragalus microcephalus birliği ile Çataloluk mevkiinde Marribium glabosum birliği yer alır. Orman vejetasyonu olarak Çataloluk mevkiinde Abies cilicica ssp. isaurica ormanı, Büyük Oba Vadisinde Pinus nigra, Gözetonu Tepe'deJuniperus excelsa, Belören, Hadim arasında ve Göksu vadisinin yamaçlarında ise Quercus cerrıs, Quercus libani elemanları yer almaktadır. Ayrıca birçok kültür bitkisinin yetiştirildiği bölgede bağcılık oldukça ileridir. Erozyonun kol gezdiği bölgede gerekli önlemler alınmadığı takdirde bitki örtüsünün bugünkü durumundan eser kalmayacaktır. Bu nedenle bölgenin iklim, toprak ve topografya şartlarına uyum sağlamış bitki örtüsünün korunması erozyonun kontrol altına alınmasında en etkili yöntem olacaktır. Bu nedenle erozyonun sistemli bir şekilde önlenebilmesi alınacak önlemlerin birbirini tamamlayacak tarzda uygulanması ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study compries the result of jeomorphological observation and analysis the vegetation, soil and rock samples, taken during the fieldvvork from the study area in 1994 and 1995. The study area located on the northern side of the central Taurus and shows a climatic passage features between continental and Mediterrain climates. Geologically, the base of the area formed by Paleosoic and probably older formations. Above these, Mesosoik aged upper Cratase calcareous rocks, and at the top of all massive Neogene formations take place. The highest points of the area are Çaldağı (2127 m.) and Aktepe (2104 m) mountains. Some karstic landforms like values, dolines and basmes are the other importand geomorphological features of the area. Climatic data showed that the average of the annual rainfall and the temperature are 660 mm and 9.7 °C in Hadım, 496 mm and 10.3 °C in Bozkır stations respectively. The most common soil type of the study site is redbrown soils which mainly covered by forest, steppe vegetation and the cultural plants. The study site is under the extrence influance of biotic and abiotic factors. Because of this negative effect and the absence of the necassary measuremcents, the soils of the area have become very delicate to the erosion. Additionaly, agricultural land and pasture is quite limited in the area. Therefore grazing activity is widennig in the forested sites. On the other hand, illegal cutting is another problem in this area. As a result of the factors mensioned above the natural vegetation cover has been destroyed rapidly, therefore the soil erosion becoming effective on these areas. Unless the protective measurements has taken necassarly, there will be no vegetation cover on the area in the near future. Therefore, to protect the characteristic vegetation cover, couped with all the conditions (climatic, geomorphologic, soil etc.) of the area, is to be the best method to fight with this soil erosion.