Prostat kanseri hücrelerinde nobiletin flavanoidinin TLR4 ve TLR9 reseptörleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of flavonoid nobiletin on TLR4 and TLR9 receptors in prostate cancer cells
- Tez No: 514078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER İLKE ÖNEN, PROF. DR. SÜLEYMAN KALELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Toll-benzeri reseptörler (TLR) epitelyal, immün ve kanser hücrelerinde ifade edilen ve iyi bilinen bir patern tanıma reseptörü ailesidir. Nobiletin (NOB), kanser karşıtı özelliklere sahip ve prostat kanseri riskini azalttığı bildirilen bir O-metillenmiş flavonoiddir. Bu çalışmada NOB'un etkileri TLR4 ve TLR9 üzerinde PC-3, LNCaP ve HUVEC hücrelerinde araştırılmıştır. Lipopolisakkarit (LPS) ve CpG-oligodeoksinükleotid (CpG-ODN) sırasıyla TLR4 ve TLR9 uyarımı için kullanılmıştır. Hücre canlılığı WST-1 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Toll-like receptors (TLRs) are a well-known family of pattern recognition receptors that expressed in epithelial, immune and cancer cells. Nobiletin (NOB) is an O-methylated flavonoid that possesses anti-cancer properties and has been reported to reduce the risk of prostate cancer. In this study we investigated the effects of NOB on TLR4 and TLR9 in LNCaP, PC-3 and HUVEC cells. Lipopolysaccharide (LPS) and CpG-ODN (CpG-oligodinükleotid) were used for TLR4 and TLR9 stimulation, respectively. Cell viability was analyzed with WST-1 assay.