Gravitational waves from binary black hole systems in inspiralling phase
Sarmallanan karadelik çiftlerinden gelen kütleçekim dalgaları
- Tez No: 514093
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Karadelik çiftlerinin üç evresi vardır: sarmallanma, birleşme ve dengelenme evreleri. Bu tez, sarmallanma evresinin incelenmesi için yapılan analitik yaklaşımların bir derlemesidir. Bu yaklaşımlar, metriğin Minkowski ve Newton ötesi açılımları gibi pertürbatif açılımları içerir. Bu açılımlar sırasıyla G ve 1/c üzerindendir. Bu açılımların var olduğu varsayımıyla Einstein alan denklemlerinin bazı makul sınır şartları altında genel çözümü türetilmiş ve bu çözümün yakın ve uzak bölgelerdeki davranışı çalışılmıştır. Gözlenmiştir ki bu genel çözüm, bir dizi doğrudan hesaplanamayan çok kutup momenti tarafından temsil edilebilmektedir. Bu çok kutup momentleri hem Minkowski ötesi hem de Newton ötesi yaklaşımların aynı anda kullanılması sayesinde hesaplanabilmiştir. En son bölümde metrik 1 Newton ötesi seviyesine kadar açılmış ve sarmallanan karadelik çiftlerinin hareket denklemleri yine aynı 1 Newton ötesi seviyesine kadar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Binary black hole systems have three phases: inspiralling, merger and ringdown phases. This thesis is a review of methods developed to study the inspiralling phase analytically. Those methods include post Minkowskian (PM) and post Newtonian (PN) expansions of the metric, which are perturbative expansions in G and 1/c respectively. By applying these expansions the general solution with reasonable boundary conditions is derived, and its near and far zone limits are studied. This solution is observed to be a multipolar expansion, consisting of multipole moments that cannot be calculated directly. By using PN and PM expansions together, those multipole moments are calculated. At last, the metric is expanded to a 1 PN order and equations of motion for a binary black hole system in inspiralling phase is calculated to 1 PN order.