Gebe kadınlarda sezeryan doğum öncesi ve sonrası transversus abdominis düzlemi ultrason anatomisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 514105
  2. Yazar: FATMA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA SALİHOĞLU, DR. AYÇA SULTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dünya çapında sezaryen doğum sayısı son on yılda büyük ölçüde artmış ve bu artış devam etmiştir. Doğumdan sonra şiddetli ağrı gelişimi kronik ağrı ve post-partum depresyon ile ilişkilendirilebilir. Dolayısıyla sezaryenden sonra yetersiz analjezi çok sık gözlenir ve tıbbi açıdan önemli bir konudur. Transversus abdominis düzlemi bloğu alt karın cerrahisi operasyonları sonrası aneljezi sağlamak için kullanılmaktadır. TAP bloğunun postoperatif ağrı skorlarını ve sezaryen sonrasında opioidlerin yan etkilerini azalttığı gösterilmiştir. Gebe kadınlarda, abdominal duvarın ultrason anatomisi ile ilgili sistematik veriler henüz yayınlanmamıştır. Genellikle TAP blokları sezaryenden sonra başlatılır. Doğumun karın duvarının sonografik özelliklerini etkilediği varsayılmaktadır. Bu nedenle, bir süredir hastane doğumhanesinde kadın doğum kliniğine başvuran ve sezaryen planlanan olgularda sezaryen öncesi ve sonrası TAP blok için tanımlanan bölge anatomisinin ultrasonografik ölçümleri bütün hastalarda uygulandı. Gelecek sezaryen operasyonları için hastaneye başvuran populasyondaki tahmini TAP blok mesafesini belirlenerek hasta açısından işlemin kolaylaştırması amaçlandı. Bu çalışmaya hastane ameliyathanesinde sezaryen operasyonu yapılan 50 olgu dahil edildi. Olgular; 18-45 yaş arası, ASA skoru I-II , gebelik haftası 32 hafta ve üzerinde,“phannensteil”kesi ile sezeryan olan gebelerden seçildi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun olduğu görülen gebelerin demografik bilgileri (protokol, yaş, ağırlık, boy, vücut kitle indeksi, gravida, parita, gebelik haftası, ek hastalık, alerji) kaydedildi. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre TAP blok erişilebilir olduğu sürece ultrason ile yapılmalıdır. Sezaryen öncesi eksternal oblik kas ve interal oblik kas, sezaryen sonrasına göre yüzeye daha yakındır. Bu durum TAP blok uygulamasının sezaryen öncesinde yapılmasının daha kolay olmasını sağlayabilir ancak gebelik öncesi TAP mesafesini taramak, gebelik sonrası TAP mesafesi daha derinde olacağından yanıltıcı olabilir. Obstetrik anestezist, sezaryen doğum bağlamında bir TAP bloğu planlarken bu değişikliklerin farkında olmalıdır. Daha geniş çaplı prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Recently, the number of cesarean deliveries has increased dramatically over the past decade and this increase has continued. Postpartum severe pain development may be associated with chronic pain and post-part depression. Therefore, inadequate analgesia after cesarean section is very frequent and is a medical issue. Transversus abdominis plane block is used to provide analgesia after operations of lower abdominal surgery. TAP block has been shown to reduce postoperative pain scores and side effects of opioids after cesarean section. In pregnant women, systematic data on the ultrasonographic anatomy of the abdominal wall have not yet been published. Generally TAP blocks are started after caesarean section. It is assumed that birth affects the sonographic characteristics of the abdominal wall. For this reason, ultrasonographic measurements of the anatomy of the region defined for the TAP block before and after the cesarean section were applied to all patients in a cesarean section and in a case of a cesarean section. It was aimed to determine the estimated TAP block distance in the population to the hospital for future cesarean operations. This study included 50 patients who underwent cesarean section in the hospital operating room. Cases; ASA score I-II between 18-45 years, pregnancy week 32 weeks or more, cesarean section with“phannensteil”incision. Demographic information (protocol, age, weight, height, body mass index, gravity, parita, gestational week, additional disease, allergy) of the pregnancies found to be appropriate for inclusion criteria were recorded. According to the results obtained from our study, ultrasound should be performed as long as the TAP block is accessible. External oblique muscle and interal oblique muscle before cesarean section are closer to surface than after cesarean section. This may make it easier to perform the TAP block in the pre-cesarean section, but it may be misleading to scan the TAP interval before pregnancy, since the TAP distance after pregnancy will be deeper. The obstetric anesthesiologist should be aware of these changes when planning a TAP block in the context of cesarean delivery. There is a need for larger prospective studies.