Çocuklarda kan alma sırasında uygulanan üç farklı yöntemin ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of three different methods on pain and anxiety during venipuncture in children
- Tez No: 514113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR AYTEKİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışma 7-12 yaş grubu çocuklarda kan alma işlemi sırasında uygulanan dikkati başka yöne çekme kartları, sanal gerçeklik gözlüğü ve Buzzy yöntemlerinin çocukların ağrı ve anksiyete düzeyi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma, bir üniversite hastanesinin çocuk kan alma biriminde 16 Kasım 2017- 14 Ağustos 2018 tarihleri arasında randomize kontrollü ve deneysel olarak yapılmıştır. Evreni, 01 Mart – 31 Mayıs 2018 tarihleri arasında araştırmanın yapıldığı birime başvuran 7-12 yaş grubu çocuklar oluşturmuştur. Örneklemi, belirtilen tarihlerde kan alma ünitesine başvuran ve araştırma grubu seçim kriterlerini taşıyan 142 çocuk oluşturmuştur. Çalışmada deney gruplarındaki çocuklara (dikkati başka yöne çekme kartları grubu (n=35), sanal gerçeklik gözlüğü grubu (n=37), Buzzy grubu (n=36)) venöz kan alma işlemi sırasında ilgili grubun nonfarmakolojik yöntemi uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocukların (n=34) kan alma işlemi birimin rutin uygulamasına göre yapılmıştır. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Visual Analog Skala”,“Wong-Baker Yüz İfadelerini Derecelendirme Ölçeği”,“Çocuk Korku ve Anksiyete Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, yüzdelik dağılımlar, ortalama, standart sapma, ki-kare testi, varyans analizi ve post hoc ileri analizler kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay, resmi izin ve ailelerden yazılı onam ile çocuklardan sözel izin alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the effect of distraction cards, virtual reality glasses and Buzzy method on children's pain and anxiety levels during blood collection process in children aged 7-12 years. Matrials and Methods: The study was conducted with randomized controlled experimental research design between November 16th, 2017 and August 14th, 2018 in the pediatric blood sampling unit of a university hospital. The study population consisted of children aged 7-12 years who admitted to the study hospital between March 1 and May 31, 2018. The sample of the study consisted of 142 children who admitted to the blood collection unit at the specified dates and who met the research inclusion criteria. In the study, nonpharmacologic methods were applied to the children in the experimental groups during the venous blood collection process, which include the distraction cards group (n=35), virtual reality glasses group (n=37), and Buzzy group (n=36). The blood collection process for the children in the control group (n=34) were performed according to the routine practice of the unit. The data were collected by“Introductory Information Form”,“Visual Analog Scale”,“Wong-Baker Faces Pain Rating Scale”and“Child Fear and Anxiety Scale”. In the analysis of the data, percentile distributions, mean, standard deviation, chi-square test, ANOVA and posthoc advanced analysis were used. Written consent of the parents, ethical approval and official permission were obtained to conduct the research.