On mixed H_2/H_inf controller design for systems with time delay
Zaman gecikmeli sistemler için karışık H_2/H_inf kontrolör tasarımı
  1. Tez No: 514179
  2. Yazar: MEYSAM GHOMI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. HİTAY ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, belirsiz Doğrusal Zamanla Değişmeyen zaman gecikmeli sistemler için, karmaşık H_2/H_inf kontrolcü tasarımı problemi konusu işlenmiştir. Burada hedef, ağırlıklı kapalı döngü transfer fonksiyonunun H_inf normunu sınırlayan gürbüz kararlılık şartına bağlı olarak H_2 performans ölçüsünü en aza indirgeyen, sistemin iç kararlılığını sağlayan kontrolcüyü bulmaktır. En uygun H_2 kontrolcünün bulunması için iki farklı yöntem kullanılmıştır. Bu yöntemler karşılaştırılmış ve yöntemlerin avantajları ve dezavantajları tartışılmıştır. En uygun kontrolcüdeki önemli nokta, bu kontrolcünün sonlu dürtü yanıtlı süzgeç şeklinde bir dahili geri bildirim içeren Smith öngörücü formunda olmasıdır. Bu türdeki kontrolcüler, fiziksel sistemlere rahatça programlanabilir ve uygulanabilir. Kontrolcü tasarımının tam olarak gösterimi amacıyla örnek bir durum ele alınmıştır. Buna ek olarak, simülasyon sonuçları ve zaman gecikmesinin performans ölçüsü üzerindeki etkilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study discusses mixed H_2/H_inf controller design problem for uncertain Linear Time-Invariant (LTI) systems with a time delay. More precisely, the goal is to find an internally stabilizing controller that minimizes the H_2 performance measure subject to robust stability condition which bounds the H_inf norm of the weighted closed loop transfer function. Two different methods are used to find the optimal H_2 controller. The first method is inspired from the H_inf control design to reduce the two block problem into one block. Second method, however is the implementation of the Mirkin's formula. These methods are compared and their pros and cons are discussed. The key point in the optimal controller is that, it is in Smith predictor form that includes an internal feedback in the form of an Finite Impulse Response (FIR) filter. These types of controllers are easy to implement and programmed in physical systems. A case study is considered to show the exact way to controller design. The simulation results and the effects of delay term on the performance measure are also provided.