Pülzasyonlu akışın enjektör verimine etkisi
Enjector theory
- Tez No: 39174
- Danışmanlar: PROF.DR. METE ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Kinetik enerjisi yüksek bir huzmeyi diğer bir akım ile karıştırarak ikinci akıma enerji verme olayı enjektör (veya ejektör)lerin ana prensibini oluşturur. Böyle bir hidrolik veya aerolik transformatörün geniş uygulama alanları mevcuttur. Jet uçaklarında itme arttırıcı olarak kullanılan türden, kazan besleme enjektörüne, nehirlerde tarama ve kum çıkartma işinde kullanılan enjektörlerden, dişçilikte kullanılan salya emici özel enjektöre kadar yayılan uygulama alanlarında, sistemin verimi kullanma yerinde varılmak istenen amaca göre tanımlanır. Bu yüzden değişik enjektör tanımlan mevcuttur. Enjektör ve ejektörler üzerine yapılmış teorik ve pratik bir çok çalışma mevcuttur. Bu çalışmada esas itibariyle üzerinde şimdiye kadar hiç durulmamış bir konunun ilk adımım atmak amaçlanmıştır. Ancak önce boyutsuz enjektör karakteristiklerine açıklık getirilmiş, boyut analizi kullanılarak enjektör karakteristiklerinin tipik şekli anlatılmıştır. Daha sonra 1991 yılında Elger, McLam ve Taylor tarafindan ortaya atılan karakteristikler analiz edilmiş ve bu araştırmacıların iddiaları incelenmiştir. Teorik olarak klasik N=f(M) debi katsayısı karakteristiğine ek olarak, Z=
Özet (Çeviri)
SUMMARY ENJECTOR THEORY The basic principle of the jet pump is the transfer of momentum from one stream of fluid to another. The jet pump depends on the driving force of a high velocity jet for its pumping action. High velocity stream is provided by a high pressure source and discharges into a mixing chamber where motion is imparted to the entrained fluid by means of exchange of momentum. The purpose of the difiuser which follows the mixing chamber is to convert the kinetic energy to pressure head. In addition to the advantage of having no moving parts, one can mention among the merits of a jet pump, its simple construction, relatively low cost and selfpriming feature. Jet pumps and ejectors have been used in industry for a long time. They are used in combination with centrifugal pumps where suction lifts are high; in the chemical industry and laboratory; in the water treatment field for effective chemical mixing and in the dentist's surgery to keep the saliva level down. SIMPLE ENJECTOR THEORY Fig.[l] shows a jet pump in the simplest sense- a jet pump is any device which mixes high and low speed fluid streams to produce a combined fluid stream leaving the device. Fig. [1] A simple jet pump Suppose that a stream with high energy entering at section (1), mixes with a low energy streamn entering at section (2) and the mixture leaves the device at section (3). vuEnergy flow rates at section (1), (2) and (3) are written respectively as pgQA,pgQ2H2,pgQ3H3. The energy taken from the injected flow can be written as pgQ^H^ - H3 ) while the energy imported to the second stream i.e. suction flow can be expressed as pgQ2(H3 -H2). If the efficiency is defined as the ratio of the power actually delivered to suction stream to that supplied by the jet stream, then Q2(Hi-H2) = where M is the flow ratio and N is the head ratio. This is the efficiency expression Gosline and O'Brien had stated in 1934, which had been used widely since then. Depending upon the method of using, design and place of the enjector, this expression may differ. Assume, (i) interior walls of the jet pump are smooth, (ii) a single fluid flows through the jet pump, (iii) elevations are known, (iv) cavitation does not occur, (v) inlet fluid streams are fully developed. Dimensional analysis gives insight about the number of variables needed to qualify jet pump performance. If the variables u,p,D and the shape are taken as independent variables and the flow rates Qj and Q2 are added to them, all other parameters are considered to be dependent variables as for example Hx, 1^, and H3 in Fig. [1] can be found. But for an incompressible flow if all the pressures are increased or decreased at the same amount, no difference would occur in the flow patterns and rates. Then the dependent variables will be; (H, -H%) and (fi, -H2) (2) and two equations are required and will be enough to characterize the flow, Hx -H3 =f(p,M,Q],Q2,D,form) (3) H% -H2 = y,(p,»,QvQ2,D,form) (4) Putting shape in the two functions, for all similar geometry's, Hx-H%=fx{p,M,QvQ2,D) (5) H3-H2=^(p,M,QvQ2,D) (6) V1Uwill be found. When % teorem is applied for 6 variables for each relations, there must be 3 non-dimensional independent numbers to characterize any condition in the phenomenon. They are related to each other by a characteristic equation. ç>(xl,z2,x3) = 0 (7) These non-dimensional parameters can be grouped as, 1 *=^-=Re (9) 2 u ^3=-^ (io) Only two of them can be arbitrarly chosen. If n2 and nz are independent variables two characteristic equations may be written in terms of - and Re as follows, Vx2/2g JKQX Hl~Hl = K-,Re) (12) vx2iig ^a ; v J For higher values, since Reynolds number would lose its effect, the same equations can be written as, 2,._=/(^Re) (H) V'llg JKQ, = f&) (13) Hl H> = «