Bitümlü sıcak karışımlarda asfalt plent atıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of asphalt plant waste in hot mix asphalt
- Tez No: 514178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARACASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dünyamızda hızlı nufüs artışıyla beraber insanlar tarafından doğaya bırakılan atık miktarı da artmaktadır. Bu durum enstriyel üretimle artış göstermektedir. Doğaya bırakılan atık miktarını en aza indirmek ve bu atıkları tekrar kullanarak ham maddeye olan ihtiyacı azaltmak amacıyla birçok ülkede kamu ve özel sektör geri dönüşümle ilgili çalışmalara ağırlık verilmiştir. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi son 5 yılda 404203 ton asfalt betonu üretimi yapmış ve bu süreçte yaklaşık 28295 ton plent atığı açığa çıkmıştır. İnce malzemeden oluşan bu atıklar herhangi bir işleme tabi tutulmadan doğaya bırakılmaktadır. Bu çalışmada, agrega yerine ağırlıkça %0, %25, %30, %40, %50 oranlarında plent atığı aynı miktarda ve dane boyutunda agrega malzemesi ile yer değiştirilmiştir. Ağırlıkça %3,5 ve %6,5 aralığında 7 farklı miktarda bitüm ilave edilerek Marshall deneyi uygulanmıştır. Marshall Stabil ile ile akma değerleri bulunmuştur. Plent atığı kullanarak oluşturulan karışımlar için optimum bitüm oranlarında tekrar hazırlanıp statik ve dinamik sünme deneyleri yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda asfalt plentinde açığa çıkan bu atığın bitümlü sıcak karışımların binder ve aşınma tabakalarında agrega yerine kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu şekilde çevresel atık niteliğinde olan bir malzeme tekrar kullanılarak bertaraf edilebilecektir. Dolayısıyla kaynakların etkin kullanımı, sürdürülebilir çevre ve yaşam sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Along with rapid population growth in the world, the amount of wastes left to nature by people is also increasing. In order to reduce the amount of waste left untreated to the minimum and to reduce the need for raw materials by reusing these wastes, many countries have focused on public and private sector recycling efforts. Eskisehir Metropolitan Municipality has produced 404203 tons of asphalt in the last 5 years and about 28295 tons of plant waste has been released in this process. These wastes, which are composed of thin material, are left to nature without any treatment. In this study, 0%, 25%, 30%, 40%, 50% of the weight of the aggregate was replaced with aggregate material in the same amount and grain size. Marshall Test was applied by adding 7 different amounts of bitumen in the range of 3.5% and 6.5% by weight. The flow values found with Marshall Stability. The mixtures prepared by using plant wastes were prepared at optimum bitumen ratios and static and dynamic creep tests were noted and the results were examined. As a result of this study, the bituminous hot blend of this waste which is found in the asphalt plant has reached the result that the aggregate can be used instead of binder and abrasion plates. In this way a material which is an environmental waste, can be disposed of again.