Nanopartikül temelli optik sensörlerin hazırlanması
Preparation of nanoparticle based optical sensors
- Tez No: 514197
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF LOĞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Hg+2'nin tayinine yönelik karbon nanopartiküllerle modifiye edilmiş altın nanopartikül hazırlanarak optik temelli sensörlerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Hg+2'nın hızlı, seçici, hassas ve ucuz bir şekilde tayini oldukça önemlidir. Bu nedenle, tez çalışması kapsamında hazırlanması oldukça basit olan altın nanopartiküllerin kullanımına başvurulmuştur. Hazırlanan altın nanopartiküllere seçicilik ve hassasiyet özelliğinin kazandırılması için karbon nanopartiküllerle modifiye edilmiştir. Böylece elde edilen konjugatlar hem seçici hemde hassas bir şekilde Hg+2'nin hızlı ve basit tayinine olanak sağlamıştır. Çalışma kapsamında kullanılacak olan altın ve karbon nanopartikül oranları belirlenmiş ve seçicilik dahil olmak üzere diğer tüm deneylerle belirlenen optimun oranlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hazırlanmış olan partiküllerin ve konjugatın karakterizasyonu için TEM, XPS, XRD, FTIR, UV ölçümleri kullanılmıştır. Ayrıca, hazırlanmış olan sensör sisteminin sürdürülebilirliği gerçek örnek ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to develop optically based sensors by preparing gold nanoparticles modified with carbon nanoparticles for the determination of Hg + 2. It is very important that Hg + 2 is fast, selective, sensitive and cheap. For this reason, the use of gold nanoparticles, which are quite simple to prepare within the scope of the thesis work, has been applied. The prepared gold nanoparticles were modified with carbon nanoparticles to provide selectivity and sensitivity. The conjugates thus obtained enable a rapid and simple determination of Hg + 2 both selectively and sensitively. The gold and carbon nanoparticle ratios to be used in the study were determined and optimized ratios determined by all other experiments including selectivity. TEM, XPS, XRD, UV, FTIR values were used for characterization of the prepared particles and conjugat. In addition, the sustainability of the prepared sensor system has been tested with real examples. The selectivity of the sensor system has been tested in the presence of competitor molecules at two different concentrations.