Borulu tip ısı değiştiricilerde titanyumdioksit (TiO2) nanoakışkanı kullanılarak ısıl iletkenliğin arttırılması
Heat transfer performance enhancement by using titanium dioxide (TiO2) nanofluids in tubular heat exchanger
  1. Tez No: 514196
  2. Yazar: EMRE EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN MENLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde enerji kaynaklarının verimli kullanılması giderek daha önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmanın ana konusu birçok alanda kullanılan ısı değiştiricilerinin verimini nanoakışkan kullanarak arttırmaktır. Teknolojideki gelişmeler, ısıl iletkenlik özelliği bakımından yüksek performansa sahip metalik parçacıkların nano boyutlarda üretilebilmesine olanak sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı ısı değiştiricilerde sıcak akışkan olarak Titanyumdioksit (TiO2) –su nanoakışkan kullanımının saf suya göre ısıl iletkenliğe etkisini deneysel olarak araştırılmasıdır. Deneylerde eş merkezli, iç içe borulu ısı değiştiriciden oluşan deney düzeneği kullanılmıştır. Deneyler paralel akış ve ters akış şartlarında gerçekleştirilmiştir. Deneylerde kullanılan nanopartiküller tane boyutu ortalama 40-50 nm olan %97 saflıkta TiO2 dir. Saf suyun içerisine %2 (kütle/ kütle) derişimi sağlanacak şekilde TiO2 nanopartikülleri ilave edilmiş ve karıştırılarak süspanse edilmiştir. Paralel akış şartlarında nanoakışkan kullanımı ile toplam ısı transferi katsayısı suya göre ortalama %38 artmıştır. Sıcak akışkan ve soğuk akışkanın ısı transfer katsayısında ise sırasıyla ortalama %17 ve %3 oranında artış sağlanmıştır. Zıt akış şartlarındaki iyileşme oranları ise sırasıyla %12, %26 ve %1 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, using energy sources efficiently become more important topic. In this study, main topic is improving heat exchangers efficiency by using nanofluids. Tecnological developments enable us to manufacture nano-size metalic particules which have high heat transfer performance. In this study, main idea is researching effect of thermal conductivity of Titanium dioxide-water nanofluids (as a hot fluid) compared to water experimentally. Concentric, nested tubular type heat exchanger is used at experimental setup. System runs at parallel flow and counter-current flow. At the experimental setup 44 nm size and 97% purity TiO2 nanofluids were used which are suspended at 2%(mass/mass) concentration. Total heat transfer coefficient of system increased by 17% with using nanofluids at parallel flow condition compared to water. Also, hot fluid heat transfer coefficient and cold fluid coefficent improved by 38% and 3% respectively. Percentage of heat transfer enhancements at counter-current flow was calculated as 12%, 26% and 1% respectively.