Türk halk edebiyatında mekânsal bir hatırlama figürü olarak Mısır ve Aşık Esrarî'nin Vehhâbî destanı
Egypt as a spatial remembiring figure in Turkish folk literature and Wahhabi saga of minstrel Esrarî
- Tez No: 514210
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan“Türk Halk Edebiyatında Mekânsal Bir Hatırlama Figürü Olarak Mısır Ve Âşık Esrarî'nin Vehhâbî Destanı”isimli çalışmamızda Mısır'ın halk edebiyatı metinlerine yansıyan boyutları konu edilmiştir. Siyasî, ekonomik, toplumsal ve kültürel pek çok olaya sahne olan Mısır, son derece önemli bir hatırlama figürü özelliği kazanmıştır. Nitekim 19. yüzyılda yaşamış olan Âşık Esrarî'nin Vehhâbî Destanı'nın oluşturduğu Mısır algısı bu hususta dikkat çekmektedir. Zira çalışmamızda Mısır'ın, Türk halk hafızasında edindiği yer mevcut bulgular ışığında sunulmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our work titled“Egypt as a Spatial Remembiring figure in Turkish Folk Literature and Wahhabi Saga of Minstrel Esrarî”prepared as a Master Thesis, the dimensions of Egyptian folk literature are reflected in the texts. Political, economic, social and cultural scene, Egypt has gained a very important recollection figure. As a matter of fact, the Egyptian perception of the Wahhabi Saga of Aşık Esrarî, who lived in the 19th century, draws attention to this issue. Because, in our study, in the light of the present findings Egypt was to be presented in the memory of the Turkish people.