Geç Antik Çağ Dönemi (M.S. IV.-VII. Yy.) Batı Avrupa'daki Türk topluluklarının Helen tarih yazımındaki yeri
The place in the history of Greek of the Turkish communities in Western Europe in the Late Antiquity Period (IV.-VII. cent ad)
- Tez No: 514211
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KANLIDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
M.s. IV.-VII. yüzyıllarda Helence-Latince olarak yazılmış antik edebi metinlerde Türkler, Avarlar, Hunlar vb. Türk topluluklarının Roma tarihinde önemli bir yer edindiklerini görmekteyiz. Birçok antik yazarın eserinin bir bölümü veya tamamı Türk topluluklarından söz etmektedir. M.s. IV. yüzyıldan itibaren Batı Avrupa'ya gelen Türk toplulukları, Gotlar'ın yanı sıra Roma'nın yeni ve zorlu düşmanı olmuştur. Bu sebeple de hem edebi, hem Hristiyanlık metinlerinde hem de yazıtlarda sık sık artık Türk adına rastlanmaktadır. Antik Helence yazılmış edebi kaynaklar ve epigrafik kaynaklar ışığında, bu dönemde Türk toplulukları ile ilgili yazılmış bilgileri bir corpus haline getirilmiştir. Corpus'taki bu bilgiler karşılaştırmalı konu edilmiştir. Söz konusu bu çalışmada, antik yazarlar ve onların eserlerinin tanıtımından ziyade, tarih yazıcılığının kritiği yapılmaktadır. Batı Avrupa'daki Türk topluluklarına ilişkin bilgiler yeniden gözden geçirilmekte ve yeniden değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In ancient literary texts written in Greek and Latin in AD IV-VII centuries, we see that Turkish communities of Turks, Avars, Huns, etc. have gained an important place in the history of Rome. A chapter of the works of many ancient authors or all of them speaks of the Turkish communities. From AD IV to the XVI century onwards, the Turkish communities who came to Western Europe have become the new and formidable enemy of Rome as like the Goths. For this reason, the Turkish names are often seen in literary and Christian texts and inscriptions. For this reason, a Corpus has been created by the sources written about the Turkish communities of the period in light of the literary and epigraphic sources written in ancient Greek. In addition, The information in the corpus has been subjected to comparative. In the study in question, instead of the presentation of ancient authors and their works, a criticism of historiography has been made. Information about Turkish communities in Western Europe has been revised and re-evaluated.