Deneysel iskemik kolit modelinde vardenafil'in etkinliği
The effects of vardenafil administration in an animal model of ischemic colitis
  1. Tez No: 514263
  2. Yazar: MEHMET AZİRET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY İRKÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: İskemik Kolit(İK) elektif aort ameliyatlarından sonra %1–2 oranında görülürken, acil ameliyatlarda görülme sıklığı %60'a kadar çıkmaktadır. İK'in diğer sebepleri arasında diyabetes mellitus, kronik böbrek yetmezliği, çeşitli romatizmal hastalıklar, böbrek nakli gibi hastalıklar da mevcut olup mortalite %57–70 oranında görülebilmektedir. Amaç: Fosfodiesteraz–5 inhibitörlerinin İK' te etkin olabileceğini düşündüren çalısmalar mevcuttur. Vardenafil bir fosfodiesteraz–5 inhibitörüdür. Bu çalışmada sıçanlarda deneysel iskemik kolit modelinde Vardenafil ve Pentoksifilin(PTX) etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Materyel ve Metod: Çalışmada ağırlıkları 200–250 gram arasında değişen 40 adet Wistar Albino cinsi dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar randomize olarak eşit sayıda 5 gruba ayrıldı (Sham, kontrol, vardenafilin 5 mg, vardenafilin 10 mg ve PTX grubu). Grup-1'e (Sham grubu) sadece laparotomi yapılıp kapatıldı (n=8) , Grup 2'ye (Kontrol grubu) laparatomi ve İK modeli sonrası 10 mg/kg %0,9 NaCl verildi (n=8) , grup-3'e (Vardenafil 5 mg grubu) Laparatomi ve İK modeli sonrası 5 mg/kg/gün Vardenafil (3 gün) (n=8), grup-4'e (Vardenafil 10 mg grubu) laparatomi ve İK modeli sonrası 10 mg/kg/gün Vardenafil (3 gün)(n=8) orogastrik kanül ile, grup-5'e (Pentoksifilin grubu) laparatomi ve İK modeli sonrası 50 mg/kg/gün PTX (3 gün) (n=8) intramüsküler verildi. Üç gün sonra sıçanlar servikal dislokasyon ile sakrifiye edilip karın U şeklinde bir insizyonla açıldı. Kolonik yapılar alınarak makroskobik ve mikroskobik değerlendirme ve gerekli skorlamalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
Background: While ischemic colitis (IC) can be seen after elective aortic surgery at 1-2% rate, that rate may rise up to 60% in case of emergency. Diabetes, chronic renal failure, various rheumatoid diseases and renal transplant can be among other causes of IC with a mortality rate of 57-70%. Objective: Some studies suggest that 5-phophodiesterase inhibitors are effective in IC. Vardenafil is an inhibitor of 5-phosphodiesterase. The aim of this study was to investigate the effects of Vardenafil and Pentoxiphylline (PTX) in an experimental IC model in rats. Material and Methods: Forty Wistar albino female rats, weighed between 200 and 250 grams were used in this study. They were randomly divided into 5 groups (sham, control, verdenafil 5 mg, 10 mg and PTX). Only laparotomy to Group1 (Sham, n=8), laparotomy and IC model was performed to Group 2 (control, n=8) and 10 mg/kg saline was administered, Group 3 (Vardenafil 5 mg group) underwent laparotomy and IC model and received 5 mg/kg/day orogastric Vardenafil for 3 days, Group 4 (Vardenafil 10 mg group, n=8) underwent laparotomy and IC model and received orogastric 10 mg/kg/day Vardenafil for 3 days, Group 5 (PTX group, n=8) underwent laparotomy and IC model and received 50 mg/kg/day PTX for 3 days intramuscularly. Three days later the rats were sacrificed by cervical dislocation and the colonic structures were removed via an U shaped abdominal incision.