Büyük veri tabanlarında yarı eğitmenli yaklaşımlar kullanarak imge erişimi
Image retrieval using semi-supervised methods in large databases
  1. Tez No: 514264
  2. Yazar: MERVE ELMAS ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZKAN, DOÇ. DR. HAKAN ÇEVİKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon - Sinyal İşleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İmge erişimi son yıllarda üzerinde çok çalışılan önemli bir görüntü işleme dalıdır. Temel olarak, bir sorgu imgesine karşılık, bu imgeye benzer imgelerin benzerlik sırasına göre döndürülmesi işlemi olarak özetlenebilir. Benzer imgelerin arandığı veritabanının boyutu arttıkça problem zorlaşmaktadır. Web tabanlı ve gerçek zamanlı uygulamalarda, internet kullanımına bağlı olarak sayısı katlanarak artan imge verileri kullanılmaktadır ve büyük verilerde imge erişimi işleminin gerçek zamanlı uygulanabilmesi için çeşitli yöntemler geliştirilmektedir. Bu çalışmada, yarı eğitmenli algoritmalar kullanılarak imge erişimi probleminin çözümü amaçlanmıştır. Transdüktif SVM ve İkili Hiyerarşik Karar ağaçları kullanılarak veritabanlarına ait ikili kodlar elde edilmiştir ve yaklaşık 23 milyon imgenin kullanıldığı, görsel arama motoru tasarlanarak gerçek zamanlı imge erişimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Image retrieval is a significant image processing research area that have been widely studied in recent years. It can be summarized as follows; given a query image, finding the similar images in an ordered manner in large image data set. As the data set size grows, retrieval problem gets harder. By means of internet using, image data used in Web-based and real time applications gradually increases. A variety of methods have been introduced to carry out image retrieval task in real time. In this study, it is aimed to solve image retrieval problem with semi-supervised methods. Binary codes of database images are obtained by using Transductive SVM and Binary Hierarchical Decision Trees and real-time image retrieval is accomplished by designing a visual search engine that contains about 23 million images.