Sigorta işletmelerinde mali tabloların hazırlanması ve Avrupa Birliği'ne uyum
  1. Tez No: 51428
  2. Yazar: NECDET SAĞLAM
  3. Danışmanlar: - -
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Sigorta işletmelerinin mali tablolarıyla sigortalılar, alacaklılar, yöneticiler, yatırımcılar, devlet ve diğer ilgililer yakından ilgilenilirler. Bu tabloların doğru muhasebe verilerinden tarafsızca hazırlanması ve bu tabloların doğru ve tam bilgi sunması gerekir. Türkiye 14 Nisan 1987 tarihinde Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik başvurusunda bulunmuş ve 1 Ocak 1996'da AB ile gümrük birliği sağlanmıştır. Bu nedenle Türkiye'deki sigortacılık sektörünün AB'ne uyum zorunluluğu ortaya çıkmıştır. 19 Aralık 1991 'de AB Konseyince Sigorta İşletmelerinin Mali Tabloları ve Düzenleme Kurallarına ait bir direktif (yönerge) kabul edilmiştir. Böylece Avrupa Birliği'nde mali tablolar 15 üye ülkede uyumlaştırılmıştır. Bu direktifte, AB üyesi ülkelerde karşılaştırabilirliği sağlamak için, mali tablolar ve kapsamı konsolide mali tablolarıda içerecek şekilde düzenlenmiş, bilanço ve gelir tablosu şekilleri verilmiştir. Bunlara ilaveten direktifte mali tablo kalemlerini değerleme kuralları ve bu tabloların dipnotlarını içerikleri belirtilmiştir. Türkiye'deki sigorta işletmelerinin mali tablolarının AB'ndeki bu düzenlemelere uyma zorunluğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The annual accounts of insurance undertakings are made to the insured, the claiment, the management, the investor, regulator and the general public. All such reports must be based on accurate and meanig accounting data, obtained from valid sources and processed without distortion. The accounts give a“true and fair”view of financial position and profit or loss of insurance undertaking for a period. At 14 April 1987, Turkey applied to the European Union (EU) for a full membership and at the begining of 1996 Custom Union has started between Turkey and EU. That's why Turkey has to hormonize insurance sector for a full membership. 19 December 1991 The Council of EU has adopted a directive on the annual accounts and consolidated accounts of insurance undertakings. The directive's propose is to harmonize the layout and contents of the accounts, including consolidated accounts of insurance undertakings so as to improve their comparability throughout the EU. It sets out formats for the balance sheet and the profit and loss accounts; it lays down basic accounting rules; it lays down rules for the valuation of assets and liabilties; it describes the information that must be included in the accounts and the notes on the accounts. It cover the individual accounts of an insurance undertaking as well as its consolidated accounts. Turkish insurance undertakings have to harmonize annual accounts with EU.