Görsel ve içerik olarak video klip
  1. Tez No: 51429
  2. Yazar: ŞENNUR DEMİRAYAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERİDUN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET İnsanoğlu varoluşundan bu yana, sürekli bir iletişim kurma Çabası içindedir. îlk zamanlar mağara duvarlarına çizilen resimlerle anlatılan dış dünya, sanat ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte farklı şekillerde aktarıl maya başlandı. Endüstrileşme ve teknolojinin gelişmesiyle, toplumsal, ekonomik ve kültürel yapıda da değişimler meydana geldi. İn sanlar farklı görüşler, farklı arayışlar, ve farklı beklentiler içine girdi. îşte böyle bir ortam içinde evrensel dilini kullanan müzik, hızlı ve doğrudan aktarma yoluyla insanlara bir takım mesajlar vererek, iletişim kurmayı başardı. Çağın iletişim 9 araçlarından biri olan televizyon, müzik için teknolojisini ve dilini kullanarak kendisine bir üslup oluşturmaya çalıştı. Zaman içerisinde müzik artık yalnız dinlenmek için def il, aynı zamanda seyredilmek *iç in yapılmaya başlandı. Araştırmanın temelini oluşturan, seyirlik müzik olarak ortaya çıkan video küplerin müzik yapımcıları için ayrı bir önemi vardır. Piyasaya yeni Çıkan bir müzik eserinin promosyonunu yapan video küpler, varoldukları kültürel ortamın özelliklerini taşırlar. Video küpler, kendilerini izleyen insanlar üzerinde, günlük yaşama yansıyan davranış biçimleri yaratır. Bu çalışmada“video küp nedir?”sorusuna bir yanıt aranmaya çalışıldı. Bu amaçla, televizyonun bir üretimi olan video klibi görsel ve içeriksel açıdan tanımlamaya yönelikolarak, televizyonun anlatımına, popüler kültüre ve çağdaş sanat anlayışına kısaca değinildi. Çalışmanın ikinci bölümünde, video klibin gelişimi, etkilendiği ve etkilediği alanlara değinilerek, video klibin kendisine yönelik bir görsel anlatım ve içerik araştırması yapıldı- Video klibin Türkiye'deki gelişimi için izlediği yol ve geçtiği aşamalar açıklandı. Son bölümde ise, araştırma hakkında bir yargıya varılarak, iki video klip görsel ve içerik açısından incelendi ve genel bir sonuç Çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Throughout history, mankind has continuously strived to establish communications. Beginning with pictures drawn on the walls of caves to show the exterior world, developments in art and communications technologies have resulted in new and different methods of expression. Together with industrialization and the development of technology, changes also appeared in social, economic and cultural structures. The development of the consumer society within this framework led mankind towards different goals, different points of view and different expectations. And it was in this context that music, using its univer sal language, succeeded in establishing communications by sending its various messages in a fast and direct manner. Television, as a vehicle of communications, worked to estab lish its own style using its unique technology and language. In time, music began to be produced not only to be listened to but also to be watched. Video clips, which are the foundation of this study, are music to be watched and began to be of increasing import ance to music producers. Video clips promoting musical works newly entering the market express the cultural environment in which they are produced and influence the daily lives of people. In this study, an answer to the question 'what is a video clip' has been investigated. With this goal, video clips which are a product of television are studied from a vivisual and content point of view with emphasis on television technology, popular culture and modern concepts of art have been dealt with briefly. In the second part of this study, video clips are investigated, including their development and areas in which they have been influenced and themselves have had influence, and a study of their visual message and content. The development of the video clip in Turkey, including the route taken and stages passed, is explained. In the last part of this study, an evaluation is made of this research study, two video clips are analyzed from a visual and content perspective and a general conclusion is made. vii