Kültürel iletişim kurumu olarak tiyatro işletmeciliği ile Türkiye'deki uygulama ve model önerisi
  1. Tez No: 51427
  2. Yazar: ZEKİ GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNAL CEM AŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İşletme, Performing and Visual Arts, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
ÖZET Bir ülkenin ekonomik ve toplumsal kalkınması, o ülkede kültür ve sanat kavramlarının öneminin kavranmış olmasıyla yakından ilgilidir. Daha çağdaş bir ülke olma ve ekonomik kal kınma çabasına girmiş bir ülkenin söz konusu bu gelişimi, ülke çapında bir kültür ve sanat planlaması yapmadan başarabilmesi çok güçtür. Bu da ancak bütün ülke düzeyinde insanların; kültür ve sanat alanında iyi yetişme, yararlanma ve üretme olanakları na kavuşmasıyla söz konusu olabilir. Varolan kültürel kaynaklan verimli ve etkin kullanmak, yeni kaynaklar yaratmak, kültürel kalkınmanmda temel sorunu dur. Söz konusu kültürel sorunun aşılabilmesi ise uygun bir kül tür ve sanat ortamının varedilebilmesine bağlıdır. Türkiye, kültürel ve sanatsal birikim olarak çok zengin bir tarihsel geçmişe sahip bir ülkedir. Genel nüfusunun 60 milyon dolayında olduğu bilinmektedir. Ancak bugün Türkiye'de tiyat roya giden insan sayısının bir milyon dolayında olduğu ve bu insanların da İstanbul, Ankara, İzmir gibi üç büyük ilde yoğun laştığı düşünülürse, tiyatronun bugünkü sanatsal-kültürel düze yinin hiç te olumlu olduğu söylenemez. Toplumsal yaşamın çok hızlı geliştiği ve değiştiği günü müzde, kültür ve sanata ilişkin çeşitli kaynak sorunlarının gide rilmesinde, varolan kaynakların en uygun kullanımında ve yeni kaynak yaratımında başvurulabilecek temel bilgi kaynaklarından biri de“Yönetim ve Organizasyon”bilim dalıdır. Genel olarak“İşletmecilik Bilgisi”olarak nitelenen bu bilgi birikimi, günümüzde çalışma türü ve konusu ne olursa olsun her türlü işletmeye uygulanabilmektedir. Tiyatro işletmeleri temelde kültür ve sanat üreten işletme lerdir. Üretilen ürün“sanatsal nitelikli meta”biçiminde tanımla nabilir. Doğal olarakta“üretilen sanatsal nitelikli meta”nın ken dine özgü üretimi ve üretildiği anda da tüketimi söz konusudur. ııTiyatro bir sanat ve bilim dalı olarak içinde bulunduğu toplumun kültürel gelişmesinde, birinci derecede etkilidir. Ti yatronun toplumsal bir sanat olmaktan kaynaklanan gücü,“Yö netim ve Organizasyon”bilim dalının katkılarıyla çok daha olumlu boyutlara gidebilecektir. Bu çalışmada tiyatro kavramı genel olarak ele alınmış, ti yatro organizasyonları“işletmecilik Bilgisi”kapsamında değer lendirilmeye çalışılmıştır. Dokuz bölümden oluşan bu çalışma nın girişinde, kültür ve iletişim kavramları incelenmiştir. Çalış manın ikinci bölümünde; tiyatro kavramı kültürel iletişim kuru mu olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, tiyatronun organizasyon açısından özellikleri, tiyatro ve çevre ilişkileri, tiyatrolarda faaliyetlerin bölümlendirilmesi, başlıca organizasyon yapılarının tiyatro iş letmelerinde incelenmesi ve tiyatroların biçimsel ve biçimsel ol mayan örgüt yapılan incelenmiştir. Dördüncü bölümde, tiyatroların işletmecilik bilgisi kapsa mındaki değerlemesi yapılmıştır. Beşinci bölümde, tiyatroların bir kültür kurumu olarak Türkiye'deki durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Altıncı bölüm Türk Tiyatrosu'nun Atatürkçü Düşünce bağ lamındaki değerlemesidir. Yedinci bölümde ise, Türkiye'deki tiyatro organizasyonları incelenmiştir. Bu bölümde Ankara, İstanbul ve Eskişehir'deki bazı tiyatroların örgütsel yapıları araştırılmıştır. Gözlenen sorunlar ve çözüm önerileri ile uygulamaya yönelik bir model önerilmiştir. Sekizinci bölüm olan sonuçta ise, genel bir değerleme ya pılmıştır. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY To comprehend the importance of concepts of culture and art is concerned with economic and social progress of a country. Without planning culture and art policies in a whole country, this progress will be difficult. The basic problems of the cultural progress is to find new sources and to make use the exiest cultural sources effectively and sufficiently. Population in Türkiye is approximately 60 million. However today in Türkiye, only one million people are going to theatre, and those people are condensate in three big cities as Istanbul, Ankara and Izmir. Today, social life in Türkiye is developing and changing rapidly. From this point, the science of Organization and Management is the basic source of solve the problems in this area. The business of theatre, primarily produces culture and art. The product in this process would be described as artistic meta. This thesis includes nine parts. In the first part, culture and communication concepts was described. In the second part, the theatre concept as a cultural communication institution was discussed. In the third part, theatre groups was examined in an organization concept. Organizational principles, interactions with society, basic organization approaches, formal and informal charts of organizations was told in this concept. In the fourth and fifth parts, the theatre organizations was analysed as a cultural institutions in Türkiye.In the sixth part, the historical development was mentioned in Türkiye. In the final part, several theatre organizations in Istanbul, Ankara and Eskişehir was examined. After that, results was analiysed and an applied model was suggested. iv