1980 sonrası Türkiye'de uygulanan döviz kuru politikaları ve dış ticaret üzerine etkileri
  1. Tez No: 51430
  2. Yazar: AYKUT TAVŞANCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEYHAN ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Döviz kuru politikası, bir ülkenin izlediği ticaret politikasıyla yakından bağlantılıdır. Aşın değerlenmiş bir döviz kuru miktar kısıtlamaları ve döviz kontrolü gerektirmekte böylece de içe dönük ithal ikamesi politikasının açıkça ya da dolaylı olarak kabulünü zorlamaktadır, öte yandan, gerçekçi ya da gerçek değerin altında saptanmış bir döviz kuru ise, diğer uygun önlemlerle birleşince, ihracatın ve döviz kazançlarının hızla artması ve dolayısıyla dışa dönük, ihracatı özendirici bir politika uygulaması için gerekli olmaktadır. Döviz darboğazı Türk ekonomisinin her zaman en önemli sorunu olmuştur. Ödemeler dengesi tabloları incelendiğinde, bu sorunun öncelikle dış ticaret açığından kaynaklandığı görülmektedir. 1980 yıkıdan başlayarak izlenen dışa açılma politikası, döviz darboğazı sorununa bir ölçüde çözüm getirmekle birlikte, dış ticaret açığının daraltılmasında tam etkili olamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Foreign exchange rate policy is closely related with the trade policy of the country. Over valued foreign exchange quantity restrictions require foreign exchange rate control and because of that reaison it becomes difficult to accept an import substitution policy on the other hand, real or under valued foreign exchange rate, with the other precautions, cause the export and foreign exchange gains grow rapidly and leads to the export policy. Foreign exchange bottle-neck in always the main problem of Turkish economy. When the balance account tables are examined, it is seen that the main reason is the foreign trade deficit. Since 1980, external policies are portly a solution to the bottle-neck problem. But these policies can not provide a complete solution to the external trade deficit.