Türkiye'de ticaret bankacılığı ve kredi yönetimi
  1. Tez No: 51431
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. C. NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET ülkelerimi ekonomilerinde ve sosyal yapılarında meydana gelen; olumlu gelişmeler, o ülkelerin finans sistemini oluşta ıran bankaların finansal ürünlerininde çeşitlenmesine aynı derecede olumlu katkılar sağlamaktadır. ülkemizin 1980 den itibaren liberal ekonomiye geçişi ile birlikte, bankacılıkta 1980 den sonra hızla bilgisayar sistemine geçilmesi, yabancı bankaların ülkemizde şubeler açarak his met vermeye başlamaları, Ticaret Bankalarının gelişmelerine olumlu katkılar sağlamıştır. Yine 1980 den sonraki yıllarda Ticaret Bankalarında Pazarlama departmanları kurularak işletmelerin kredilendirilmesi kararlarında kredinin fiyatlandırılması, verimliliği seyyaliyeti ve geri ödenebilirliği ön plana çıkmıştır 1994 Ekonomik krizi mali sektörleri ve işletmeleri olumsuz yönde etkilemiş ve sistemi önemli ölçüde problemli kredilerle başbaşa bırakmıştır. Sistem kendi içinde problemli kredilerine çözüm yolları ararken kredi talep eden firmaların malî analizinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır-
Özet (Çeviri)
A B S T RACT Positive developments, in the economic and social struc feu-re of countries also positively con t t i but e varying fi nane i al instruments of banks which essentially constitute the fi nancial system» After liberalization of the economy in 19Ö0 financial system in Turkey has shown vary rapid structural changes « Intensive use of computers technology, newly opened branch s of foreign banks reasoned to deepen commercial banking act i vi t i es in Turkey» Credit marketing departments in commercial banks foremos ted for decisions crediting of business, and precising, produc tivity» repayment and mobility of credit after years from 19 SO Economic crisis in 1934 negatively affected financial sector and business and the financial sector in Turkey conf r o n t e d h i g hi 1 y p r o b 1 e m a 1 1 c c r e d i t s » While the sector seeks for its own solutions, the impor tance of financial analysis of the credit seeking firms has grown up»