Sürrenal kaynaklı adenom ve metastazların dinamik mr incelemelerindeki kontrastlanma paternlerin karşılaştırılması
Comparison of contrast enhancement pattern of adrenal adenomas and adrenal metastasis in dynamic mri̇
- Tez No: 514347
- Danışmanlar: PROF. ŞÜKRÜ MEHMET ERTÜRK, PROF. AHMET MESRUR HALEFOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
Amaç:Adrenal kitleler nispeten yaygındır, rutin batın bilgisayarlı tomografi (BT) incelemesinde hastaların yaklaşık % 1'inde ve otopsi serilerin % 2-10 tesadüfen bulunur (1). Malin hastalığı bilinen bir hastada saptanan adrenal kitle, adrenal bezin daha fazla değerlendirilmesini gerektirir çünkü adrenal bez, onkolojik pratikte, metastatik yayılım açısından dördüncü en sık yayılım yeridir (2) . Bu çalışmanın amacı, hem kantitatif hem de kalitatif analizle, adrenal adenomların adrenal malin tümörlerden ayırımı için dinamik kontrastlı (0–100 s) gradient eko MR görüntülemede kontrast yıkama paternlerini değerlendirmekti. Materyal ve Metot: Çalışmamızda Mart 2012- Nisan 2017 tarihleri arasında hastanemiz Pacs sisteminde kayıtlı MRG görüntüleri bulunan 125 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Sürrenal kitlesi olan ve 2012-2015 tarihleri arasında, sürrenal tipik ve atipik adenom ve metastazı olan, çeşitli nedenlerle dinamik kontrastlı manyetik rezonans (MR) görüntüleme yapılmış yaşları 18 ve 80 arasında değişen 125 hasta ( 77 kadın, 36 erkek ) çalışmamıza alınmıştır. Bulgular: Kimyasal şift MR tekniğinde tipik adenom kitlelerinde in-phase ve out-of-phase değerlendirmelerde büyük çoğunda anlamlı sinyal kaybı izlenmiştir. Ancak metastaz ve atipik adenom grubunda hem görsel hem kantitatif değerlendirmede anlamlı sinyal kaybı izlenmedi. Dinamik kontrastlı serilerde ise arteryel , portal ve hepatik venöz fazda alınan görüntülerde tipik adenom ve adrenal metastatik kitleler arasında arteryal ve portal fazda anlamlı kontrastlanma farkı saptanmıştır; arteryal faz; metastazlar 1.46 – tipik adenomlar 2.14, portal faz; metastazlar 1.91 – tipik adenomlar 2.42.( p değerleri sıraysıyla:
Özet (Çeviri)
Purpose: Adrenal masses are relatively common and found in approximately 1% of patients on a routine computed tomography (CT) scan and 2-10% of autopsy series (1). The adrenal mass detected in a patient with a known malignant condition requires further evaluation of the adrenal gland because in oncological practice the adrenal gland is the fourth most common site of metastatic spread of (2). The aim of this study was to evaluate contrast washout patterns in gradient echo MR imaging with dynamic contrast (0-100 s) for discriminating adrenal adenomas from adrenal malign tumors, both quantitatively and qualitatively. Materials and methods: In our study, 125 patients with MRI images recorded in our hospital Pacs system between March 2012 and April 2017 were evaluated retrospectively. Between 2012 and 2015, 125 patients (50 females, 75 males) aged between 18 and 80 years with adrenal typical and atypical adenomas and metastases who underwent dynamic contrastenhanced magnetic resonance imaging (MR imaging) for various reasons were included in our study. Findings: Using chemical shift MR technique, significant signal loss was observed in inphase and out-of-phase evaluations in majority of typical adenomas. However, no statistically significant loss of signal was observed in metastatic and atypical adenomas with both visual and quantitative evaluation. İn dynamic MR imaging,significant contrast enhancement difference was detected in arterial and portal phase between typical adenomas and adrenal metastatic masses (p values ;