Toplam kalite yönetiminde bir araç olarak toplam kalite maliyet sisteminin kurulması ve bir uygulaması
- Tez No: 51435
- Danışmanlar: - -
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET İlk çağlardan günümüze dek, çeşitli değişme ve gelişmeler paralelinde“Kalite”kavramı da evrime uğramış ve günümüzde“Toplam Kalite Yönetimi”aşamasına gelmiştir.“Toplam Kalite Yönetimi”felsefesinin gereği gibi uygulanabilmesi ve dolayısıyla“Kalite”nin“Ekonomik”olarak sağlanabilmesi için de“Toplam Kalite Yönetimi”faaliyetlerinin ölçülmesi, zorunludur. Bu ölçümün yapılmasında kullanılan temel finansal kriterleri,“Toplam Kalite Maliyetleri”oluşturur. Ancak günümüzde,“Toplam Kalite Yönetimi”ne bir araç olabilecek ve“Kalite”nin“Ekonomik”olarak elde edilmesine olanak sağlayabilecek bir“Toplam Kalite Maliyet Sistemi”geliştirilmemiştir. îşte bu nedenle,“Toplam Kalite Yönetimi”ne bir araç olabilecek ve“Kalite”nin“Ekonomik”olarak elde edilmesine olanak sağlayabilecek böyle bir sistemin kurulmasını biz tez çalışması konusu olarak seçtik ve bu konuyu ayrıntılı bir biçimde irdeledik. Çalışmamızın Birinci Bölüm' de,“Toplam Kalite Yönetimi”felsefesi açıklanarak, bu felsefede“Toplam Kalite Maliyetleri'nin. rolü üzerinde durulmuştur. İkinci Bölüm'de, ”Toplam Kalite Maliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulunularak, bu maliyetler kuramsal olarak incelenmiştir. Üçüncü Bölüm'de ise,“Toplam Kalite Yönetim'nde Bir Araç Olarak Toplam Kalite Maliyet Sistemi'nin Kurulması”sağlanarak, ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Dördüncü ve Son Bölüm'de de,“Arçelik A.Ş.”nde "Toplam Kalite Maliyetlerine ilişkin uygulamalara yer verilerek, genel ve özel önerilerimiz sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The“Quality”concept has been changed because of some developments since the antiquity, and the concept of“Total Quality Management”has became more important in today's business world. Applying“Total Quality Management”, it is necessary to measure its operation results, because the quality should be assured economicly. The“Total Quality Costs”are the basic financial means to measure it. But unfortuanetely, The“Total Quality Cost System”has not been developed yet. Thus, in this study, The“Establishment of The Total Quality Cost System”has been chosen as a subject in our study. In the first chapter of our study, the philosophy of“Total Quality Management”has been defined, and the importance of“Total Quality Costs”in the“Total Quality Management”has been explained. In the second chapter of our study,“Total Quality Costs”has been examined theoretically. In the third chapter of our study, The“Establishment of Total Quality Cost System as a Mean For Total Quality Management”is examined. In the last chapter of our study, an application in“Arçelik Company”on“Total Quality Costs”has been presented, and our general and specific sugestions are listed on it.