Türkiye'nin ekonomik büyüme sürecinde finansal gelişmenin önemi (1980-1995 dönemi)
  1. Tez No: 51434
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÖKYALAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜL HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Çalışmamızda finansal gelişme iktisadi büyüme ilişkisi incelenmektedir. Finansal sistemin etkinliğini ve büyümesini etkileyen uygulamaları içine alan finansal politikalar, gelişmekte olan ülkelerde tasarrufların arttırılması, para ve sermaye piyasalarının gelişimi, ekonominin değişik sektörleri arasındaki kredi dağılımının etkin olarak kullanılması amacını gerçekleştirmeye yönelik uygulanır. Tasarrufların finansal olmayan aktiflerden, likit finansal aktiflere kayması ekonomik büyüme ve finansal istikrara işaret eder. Böylelikle ekonomik kalkınmayla yeni tip finansal araçlar ortaya çıkar ve yavaş yavaş finansal aracılık faaliyetlerine katılırlar. Gelişmekte olan ülkelerde ekonomik kalkınma amacı için bazı dönemlerde uygulamaya konan finansal kontroller, 1980 öncesi Türkiye'de olduğu gibi amacından saparak büyüme hızını olumsuz etkilemiş, finansal sektörü daraltmıştır. Sonraları uygulamaya konan finansal piyasaların liberalizasyonuna yönelik uygulamalarla finansal kontrollere son vermiştir. Böylelikle yabancı finansal hizmetlerin ülkeye girmesiyle yaratılan rekabet ortamı etkin bir finansal sistemin oluşmasına yardımcı olmuştur. Finansal aracılık faaliyetlerinin çeşitlenmesi ve finansal aracılık faaliyetlerine güvenin artması tasarrufların finansal sisteme akmasıyla, yatırımları etkilemiş ve yatırımların verimlilik artışı ile ekonomik büyümede ilerlemelerin kaydedildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Relation between financial development and economical improvement is searched in our study. Financial politics include the applications effect the growth and effeciency of financial system. They are applied in order to increase investment, to improve money market, to distribute credits between various sectors of economy. Shift of investments from nonfinancial actives to liquid financial actives means economical growth and financial stability. As a result new financial instruments appear and they participate financial activities step by step. The financial controls applied for economical improvement in developing countries shrink the financial sector and effect the growth rate negatively like before 1980 in Turkey. These financial controls are given up and new liberal applications exist in the economy. Competitive market created by foreign financial services has resulted an effective financial system. The trust for various financial instruments caused to the flow of investments to financial system and new investments are made and their productivity resulted economic growth.