Laparoskopik kolesistektomi planlanan olgularda indüksiyonda yüksek doz roküronyum uygulamasının perioperatif etkileri
Perioperative effects of high dose rocuronium induction in laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 514351
  2. Yazar: MEHMET TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM TURHANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışmamızda, laparoskopik kolesistektomide anestezi indüksiyonu esnasında roküronyum uygulamalarının intraabdominal basınç ve cerrahi koşullar üzerine etkilerinin araştırılmasını amaçladık. İkinci amaç ise postoperatif bulantı kusma ve ağrı skorunun ve entübasyon/ekstübasyon sürelerinin belirlenmesidir. Yöntem: Genel anesteziyle operasyona alınacak, 18-75 yaş, ASA skoru I-III olan hastalar çalışmaya alındı. Randomize olarak Grup A hastalarına yüksek doz roküronyum (1,2 mg/kg), Grup B hastalarına 0,6 mg/kg roküronyum verildi. İntraoperatif TOF oranı ve PTC ölçüldü. Cerrahiye düşük İAB'yle (7 mmHg) başlandı. Cerrah 4-basamaklı cerrahi alan değerlendirme skalasıyla cerrahi alan şartlarını değerlendirdi, gerektiğinde İAB artırıldı. Ekstübasyon 2 mg/kg sugammadeks yapılarak TOF 0,9 olduğunda gerçekleştirildi. Postoperatif bulantı kusma (PONV) 4., 12. ve 24. saatlerde ve postoperatif ağrı 2., 24. saat ve 3. gün değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik ve hemodinamik veriler arasında anlamlı bir farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aim to investigate the effects of rocuronium on intraabdominal pressure (IAP) and surgical conditions during laparoscopic cholecystectomy anesthesia induction. The second aim is to determine postoperative nausea vomiting and pain score and duration of intubation/extubation. Method: Patients ASA score I-III, aged 18 to 75, who will be taken to the operation under general anesthesia were included in the study. Randomized, high dose rocuronium (1.2 mg/kg) was given to Group A and 0.6 mg/kg rocuronium to Group B. Intraoperative TOF ratio and PTC measured. Surgery was started with low IAP (7 mmHg). The surgeon evaluated surgical conditions with a 4-step surgical field scale and increased IAP when necessary. Extubation was performed by giving 2 mg/kg sugammadex, when TOF was 0.9. Postoperative nausea vomiting at 4th, 12th and 24th hours and postoperative pain 2nd, 24th hours and 3 days later were evaluated. Results: There were no significant differences in demographic and hemodynamic parameters between groups.