Subjektif kronik tinnitus hastalarında intratimpanik steroid uygulamasının retrospektif analizi
Retrospective analysis of intratimensic steroid applications in subjective chronic tinnitus patients
  1. Tez No: 514396
  2. Yazar: DERYA MENDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF VAYISOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tinnitus, dışarıdan bir uyaran olmaksızın sesin algılanması olarak tanımlanır. Tinnitus en fazla 40-80 yaşları arasında görülüp objektif ve subjektif tinnitus olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu çalışmada 2015-2017 yılları arasında Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kulak Burun Boğaz polikliniğine kronik tinnitus şikayetiyle başvuran ve intratimpanik steroid tedavisi gören hastalara yapılan saf ses odyometrisi, tinnitus derecelendirme skalası ve tinnitus handikap anket sonuçları tedavi öncesi ve tedavi sonrası olarak karşılaştırıldı. Uygulanan tedavinin etkinliğinin karşılaştırılması amaçlandı. Bu amaçla çalışmamıza 27-79 yaşları arasında 12 kadın 11 erkek olmak üzere 23 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is defined as the perception of voice without an external stimulus. Tinnitus is most commonly seen between the ages of 40-80 and is divided into objective and subjective tinnitus. In this study, pure sound audiometry, tinnitus grading scale and tinnitus handicap questionnaire results of the patients with chronic tinnitus complaint and intratympanic steroid therapy who applied to Mersin University Health Research and Practice Hospital ENT clinic between 2015-2017 were compared as before and after treatment. It was aimed to compare the efficacy of the treatment administered. For this purpose, 23 patients were enrolled in our study, including 12 female and 11 male between the ages of 27-79 years.