6-12 yaş çocuklarda özgül fobi alt tipleri ile aile tutumu arasındaki ilişki ve psikiyatrik hastalık komorbiditesi
The relationship between specific phobi̇a subtypes and family attitude and psychiatric disease comorbidity in children 6-12 aged
- Tez No: 514445
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ GÜVEN KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
6-12 YAŞ ÇOCUKLARDA ÖZGÜL FOBİ ALT TİPLERİ İLE AİLE TUTUMU ARASINDAKİ İLİŞKİ VE PSİKİYATRİK HASTALIK KOMORBİDİTESİ AMAÇ: Çalışmamızın amacı özgül fobi alt tipleri arasında psikiyatrik eş tanıların farklılıklarını saptamak ve özgül fobi alt tipleri ile aile tutumu arasındaki farklılıkları araştırmaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Polikliniği'ne ilk kez başvuran, 6-12 yaş aralığında olan ve özgül fobi için DSM-5 kriterlerini karşılayan, her özgül fobi alt tipi için 15 kişi, toplamda 75 kişi alınmıştır. Psikiyatrik değerlendirme“Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli”adlı yarı yapılandırılmış görüşme formu ile yapılmıştır. Olgulara Çocukluk Çağı Anksiyete Tarama Ölçeği ve Çocuklar için Depresyon Ölçeği, ebeveynlerine Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Sonuçların istatistiksel analizi SPSS 24 paket programında yapılmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda, hayvan fobisi ve kan-enjeksiyon-yaralanma fobisi olan hastaların yaşlarının durum fobisi ve diğer fobisi olan hastalardan anlamlı derecede düşük olduğu, doğal-çevre fobisi olan hastaların kardeş sayılarının durum fobisi olan hastalardan anlamlı derecede düşük olduğu, doğal-çevre fobisi olan hastaların annelerinde hayvan ve diğer fobi alt tiplerine göre anlamlı olarak yüksek oranda depresyon bulunduğu saptanmıştır. Özgül fobi alt tipleri arasında eş tanı açısından anlamlı fark bulunamamıştır. Kan-enjeksiyon-yaralanma fobisi olan hastaların ÇATÖ-toplam puanları diğer fobi alt tipinden anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Özgül fobi alt tipleri arasında CDI puanları açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Durum fobisi olan hastaların PARI-otoriter tutum puanları diğer ve kan-enjeksiyon-yaralanma alt tiplerinden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. SONUÇ: Araştırmamızda özgül fobi alt tipleri arasında eş tanı farklılığı bulunamamıştır. Durum fobisi olan hastaların ailelerinde otoriter tutum diğer ve kan-enjeksiyon-yaralanma fobilerine göre daha yüksek oranda saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN SPECIFIC PHOBİA SUBTYPES AND FAMILY ATTITUDE AND PSYCHIATRIC DISEASE COMORBIDITY IN CHILDREN 6-12 AGED AIM: The aim of our study is to determine the differences of psychiatric comorbidites and family attitudes among the specific phobia subtypes. MATERIALS and METHODS: The study group comprimesed 75 cases (15 cases for each phobia subtype) with specific phobia whom selected among first visiters between 6-12 years to the outpatient unit of the Child and Adolescent Psychiatry Clinic of Bakirkoy Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital for Psychiatric and Neurological Disorders. All were diagnosed with specific phobia according to DSM-5. Psychiatric assesment was conducted by semi-structured scale“Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia - Present and Lifetime Version”. We also administered Turkish version of Screen for Child Anxiety and Related Disorders (SCARED) and Turkish version of Childrens Depression Inventrory (CDI) to patients and Turkish version of Parental Attitude Research Instrument (PARI) to the parents. Statistical analysis was performed with SPSS 24. RESULTS: In our study, it was found that the age of patients with animal phobia and blood-injection-injurious phobia was significantly lower than that of patients with situational and other phobias, the number of siblings of nature-environment phobia was significantly lower than that of patients with situational phobia and depression scores of mothers of nature-environment phobia patients was significantly higher than mothers of animals and other phobia subtypes patients. There was no significant difference between specific phobia subtypes in terms of comorbidity. Total score of the SCARE were significantly lower in patients with blood-injection-injurious phobia than other phobia subtypes. There was no significant difference in CDI scores between specific phobia subtypes. PARI-authoritarian attitude subscales were higher in patients with situational phobia than other and blood-injection-injury subtypes. CONCLUSION: There was no significant difference between specific phobia subtypes in terms of comorbidity. PARI-authoritarian attitude subscales were higher in patients with situational phobia than other and blood-injection-injury subtypes.