Yerel basında yönetim ve örgüt yapısı (Uygulamada karşılaşılan sorunlar ve bir model önerisi)
- Tez No: 51450
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY SERTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Gazetelerin ulaştıkları okuyucu grupları, nitelikleri yönünden farklı olabilmektedir. Bazı gazeteler belirli dar bir yörede veya bölgede yayın ve dağıtım yaparken, bazı gazetelerin daha geniş yerleşim yerlerine ulaşmayı amaçladıkları ve dağıtım yaptıkları görülmektedir. Gazetelerin içerikleri de bu dağıtım alanının genişliğine göre değişmektedir. Gazeteleri ulaştıkları kitlenin büyüklüğüne göre ulusal gazeteler ve yerel gazeteler diye iki gruba ayırmak olasıdır. Sermayesi, dağıtım alanı genişliği ve baskı kalitesi bakımından ulusal gazeteler yerel gazetelere göre daha üstündür. Genel olarak basınını sorunlarının tartışıldığı ortamlarda da, yerel basının sorunları özel tartışma konusu olmaktadır. Gerek yerel gazetelerin işlevi, gerekse yönetim ve örgüt sorunları bugün ele alınması zorunlu konular arasında yer almaktadır Yerel basınının yönetim ve örgüt yapılarını belirlemeye yönelik olarak Eskişehir' de yayınlanan gazeteler üzerinde yapılan anket uygulamasından özetle sonuçlar elde edilmiştir: Eskişehir Basınının yönetim şekli gazetelere göre farklılık göstermektedir. Gazete sahibinin gazetede yer alan yazılara doğrudan etkide bulunduğu gazetelerde gazete çalışanları görevlerinde rahatsızlık duymaktadırlar. Gazete sahibinin sadece finansman olarak bulunduğu gazetelerde ise daha rahat bir çalışma ortamı bulunmaktadır. Ayrıca gazete sahibinin belirli bir politik görüşün savunucusu olduğunun bilinmesi çalışanları habercilik konusunda yönlendirebilmektedir. Bu tür durumlar gazetenin objektifliğini kaybetmesinin nedeni ve gazetecilik çabalarının engeli olarak görülebilir. Eskişehir yerel basınında, biçimsel olmayan örgüt yapısı egemendir denebilir. Çalışan sayısının azlığı bu tür bir yapıyı oluşturmuştur. Ancak çalışan sayısının zaman içinde arttığı gazetelerde, disiplinin sağlanabilmesi ve işlerin zamanında bitirilebilmesi için bazı bölümlendirmelere gidilmiştir. Bu bölümlerinbaşına da birer sorumlu getirilerek yönetim kademeleri oluşturulmuştur. Böylece kısmen de olsa biçimsel örgütlenmeye doğru ilk adımlar atılmıştır. Basın işletmelerinde işleyişin verimli olabilmesi için, öncelikle basın ve basım işlerinin kesin hatlarla birbirinden ayrılması gerekir. Çünkü sayısal olarak küçük bir topluluk olan yerel gazete işletmeleri, basın veya basım işlerinden birine öncelik göstermeleri durumunda diğeri işlevselliğini yitirecektir. Yerel basının güçlenmesi için alınacak önlemler arasında, sermayelerin birleştirilerek güçlenmeleri ve basın yasasında yerel basını destekleyici maddelerin yer almasının sağlanması sayılabilir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Different newspapers have different readers group which are display different characteristics from eachother. As its known, some newspapers are reach certain region of the trough country. And some are reach quite large region. Of course, the content of the newspaper desings according to the their distribution area and structure of the readers group. Usually, we tended to divide in two group of the newspapers, according to the their reader group as being“Local”and“National”dailies. As its known, national dailies are bigger than local dailies from point of view; budget, printing quality, distribution area which is population of the reached reader, organizational structure etc. However, we know that local press also as important as national press for our daily life and also, always local press's problems are come from back of national press when the problem were discussed. The main problems of the local press are pointed out from poin of view administration and management or organizational structure. In this research, researcher tried to conduct for explain already pozition of organizational and administration structure side of local press under the Eskişehir local press (in the name of the local press of Turkey). Than, at the end of the research, a new an organizational model and some seriel offerings ara offerred for the organizational structure of Eskişehir press ( in the name of local press) by researcher. vn