Çok uluslu işletmelerde transfer fiyatlandırmasında matematiksel yaklaşım
- Tez No: 51449
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüz ekonomisinde çok uluslu işletmeler eğmen bir güç olarak tanınmaktadır. Bu egemen gücün kaynağını ise çok uluslu yapılan ile çok uluslu işletmelerin global kâr maksimizasyonu amacı doğrultusunda sahip oldukları ekonomik varlıkları ve kendi teknoloji tekelini ellerinde bulundurma unsurları oluşturmaktadır. Bugüne kadar yapılan araştırmalar çok uluslu işletmelerin kalıcı ekonomik üniteler olduklarını göstermektedir. Serbest uluslararası ticaret düzeninin bir unsuru olarak ortaya çıkan ve sanayileşmiş piyasa ekonomilerinin en belirgin özelliğini simgeleyen çok uluslu işletmeler giderek artan bir ilginin kaynağı haline gelmişlerdir. Büyük çoğunluğu sanayileşmiş ülkelerin hüviyetini taşıyan çok uluslu işletmeler uluslararası ticaretin vazgeçilmez bir unsuru olarak, faaliyet gösterdikleri ülkelerde sahip oldukları ekonomik varlıkları ve mali güçleri ile reddedilmez bir önem taşımaktadırlar. Çok uluslu işletmelerin elde ettikleri inanılmaz mali güç nedeniyle faaliyet gösterdikleri ülkelerde ekonomik ve yasal açıdan belli kurallara bağlanması ve denetim altına alınması hemen hemen olanak dışı kalmıştır. Çünkü çok uluslu işletmelerin faaliyet gösterdikleri az gelişmiş, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin denetim tedbirleri çok uluslu işletmeler tarafından kullanılan transfer fiyatlandırma makanizması ile etkisiz kılınmaktadır. Çok uluslu işletmeler, çok uluslu işletme üst yönetimleri tarafından belirlenen transfer fiyatlandırma politikası çerçevesinde saptanan transfer fiyatları yoluyla hem daha fazla mali güç kazanmakta hem de globalleşen dünya ekonomisinin odak noktalan haline gelmektedirler. Transfer fiyatlarının belirlenmesinde çeşitli transfer fiyatlandırma sistemleri mevcuttur. Çalışmamızda çok uluslu işletmelerin global kâr maksimizasyonu amacı doğrultusunda geliştirilen bir çok uluslu işletme modeli esas alınarak verilen sayısal örnek üzerinde oluşturulan transfer fiyatlandırma modeli ile transfer fiyatlan, transfer fiyatlandırma sistemleri arasında yer alan matematiksel yaklaşım kullanılarak ifade edilmiştir. Bu çalışmanın amacı çok uluslu işletmelerin dünya çapında büyüme ve yayılma stratejilerine esas oluşturan transfer fiyatlandırma mekanizmasına dikkat çekmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, the MNCs are known to be a dominant power in economies. Their economic existence which they gain with the aim of global profit maximization with their multinational structures and the goal of possesion of tecnology monopoly.The researchs made until today show that the MNCs are permanent economic units. The MNCs which have emerged as a result of free international trade system and that symbolize the most obvious chearacteristic of industrialised market economies have attracted an increasing attention. The MNCs most of which have the identity of industrialised countries have an undeniable importance in the countries that they perform with their economic existance and financial power as an indispensable element of international trade. It has become nearly impossible to control and supervise the activities of the MNCs in the countries that they perform because of the great financial power they have gained. That is because the control measures the developed, developing and undeveloped countries in which the MNCs perform are becoming ineffective with the transfer pricing mechenisms of the MNCs. The MNCs are gaining more financial power and also becoming focus point of the world economy as a resut of the transfer prices which are determined by the top managements of the MNCs within the framework of transfer pricing policy. There are various systems of transfer pricing for the determining transfer prices. In our study, transfer prices are expressed with a mathematical aproach which is one of the transfer pricing systems by using a transfer pricing model made up with the numerical example based on a MNC model which is formulated according to their aim of global profit maximization. The aim of this study is to attract attention to the transfer pricing mechanism of the MNCs which constitute the basis of their growth and exposion strategy.