Real frequency desıgn of narrowband ımpedance equalızer wıth complex termınatıons
Karmaşık sonlandırmalı darbant empedans uyumlaştırma devrelerinin gerçek frekanslı tasarımı
  1. Tez No: 514509
  2. Yazar: GÖKMEN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, karmaşık sonlandırma L, Pi ve T tipi uyumlaştırma devrelerinin gerçek frekanslı tasarımı analiz edilmiştir. Önerilen yaklaşımın temel amacı, mevcut olan yöntemlerin, karmaşık sonlandırma dar bantlı empedans uyumlaştırma devrelerinin tasarımı üzerine önerilen metoda göre karşılaştırılmasıdır. İki tip model vardır: T tipi devre tasarımı için seri model ve Pi ve L tipi devre tasarımı için paralel model. Kaynak ve yük sonlandırma empedansları ölçüm değerleri olarak verilir, böylece, seri olarak bağlanmış bir direnç ve reaktif eleman olarak kabul edilebilirler. Bir Pi tipi devre tasarlayabilmek için bu seri empedans modelleri paralel modellere dönüştürülmelidir. Fakat T tipi devre tasarımları için, varsayılan seri modelleri kullanılabilir, bir dönüşüm sürecine gerek yoktur. Daha sonra, ilgili devre Pi veya T tipi, literatürde iyi tanımlanmış kalite faktörüne (Q) dayalı bir yöntemle tasarlanabilir. Önerilen yaklaşım, dar bantlı empedans uyumlaştırma devrelerini tasarlamak için yeni bir yöntemdir. Bu yeni yöntemin amacı, devre elemanların değerleri olan sonlandırma modellerine gerek duymadan, tüm L, Pi ve T tipleri için dar bantlı empedans uyumlaştırma devrelerini yapılandırmaktır. Mevcut yöntemlerle karşılaştırmak için, karmaşık sonlandırma kısmı ve Q tabanlı yöntem denklemleri türetilmiştir ve yeni yöntem için yeni bir Q-tabanlı yöntem (değiştirilmiş) geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, önerilen yaklaşımlar L tipi, Pi tipi ve T tipi olarak farklı örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the real frequency design of L, Pi and T type networks with complex terminations has been analyzed. The main purpose of the proposed approach is to compare the existing methods against the proposed method on impedance matching design in narrowband with complex termination. There are two types of models, the serial model for T type network design and the parallel model for Pi and L type networks design. The generator and load termination impedances are given as measured values. Thus, they can be considered as a resistance and a reactive element connected in series. To be able to design a Pi type narrowband matching network, these series impedance models must be transformed into parallel models. But for T type network designs, the assumed serial models can be used, there is no need for a transformation process. Then, the corresponding Pi or T type networks can be designed by using Q based method that is well-defined in the literature. The proposed approach is a new method for designing narrowband impedance matching networks. The purpose of this new method is to configure impedance matching networks for all types L, Pi, and T without the need for termination models with component values. For comparison with existing methods, the complex terminations part and the Q based method equations have been derived, and a new Q based method (modified) is considered for the new method. The proposed approach is illustrated by different examples of network types L, Pi and T.