Üniversite öğrencilerinde yeme bağımlılığının dürtüsellik ve beden algısıyla ilişkisi
Relationship between food addiction and impulsivity and body image among university students
- Tez No: 514527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinde yeme bağımlılığı, beden imajı ve dürtüsellik arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma için, bilgilendirilmiş onamları doğrultusunda 150 kişinin verileri değerlendirilmiştir. Çalışmada yeme bağımlılığını ölçmek için“Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği”, dürtüselliği ölçmek için“UPPS Dürtüsellik Ölçeği”ve beden imajını ölçmek için“Beden İmajı Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada, katılımcılara kişisel ve yeme davranışlarına ilişkin soruların yer aldığı“Demografik Bilgi Formu”verilmiştir. Karşılaştırmalı ve betimleyici istatistiksel yöntemlerin uygulandığı çalışmada, katılımcıların yeme bağımlılığı prevalansı %32.7 olarak bulunmuştur. Yeme bağımlılığı olup olmama durumuna göre karşılaştırılan katılımcılarda demografik ve diyet öyküsüne ilişkin bireysel değişkenler bakımından anlamlı farklılık saptanmıştır. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişki incelendiğinde ise, yeme bağımlılığı semptom sayısı ile dürtüsellik alt boyutlarından sıkışıklık alt boyutu arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Beden imajı ve yeme bağımlılığı semptomları anlamlı ilişkili bulunmamıştır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, sıkışıklık alt boyutu olarak tanımlanan ve kişilerin olumsuz duygu durum içerisindeyken dürtüsel davranma eğilimi şeklinde açıklanan alt boyut ile yeme bağımlılığı semptomları arasında doğrusal ilişki olduğu görülmüş ve yeme bağımlılığının duygusal faktörler doğrultusunda artış gösterebilen bir değişken olabileceği düşünülmektedir. İlerleyen dönemlerde yapılacak çalışmalarla elde edilen bulguların desteklenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between food addiction and impulsivity and body image among Uskudar University students. A hundred and fifty participants who previously signed the informed consent filled out the questionnare package. For the measurement of food addiction,“Yale Food Addiction Scale”was used. UPPS Impulsivity Scale was used for the measurement of impulsivity. Additionally,“Body Image Scale”was used for measuring body satisfaction of the participants.“Demographic Information Form”was used to collect data about variables of demographic as well as diet history. The study which included comparative and descriptive analyses, indicated the prevalance of food addiction among university students as 32.7%. Besides, eating attitudes were found statistically significant in terms of demographic and eating behavior-related variables. The results based on the relationship of research variables demonstrated that food addiction symptoms and urgency subscales were significantly and positively correlated. There was no significant correlation between body image and food addiction in this study. The findings of this study showed that urgency subcale, which is defined as acting impulsively under stressful conditions, and food addiction symptoms are correlated. Therefore, this result also indicated the prominence of emotional factors underlying food addiction symptoms. It is also claimed that further studies may contribute the current results of this research.