Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının sezgisel yeme davranışı ile ilişkisi
Relationship between social media addiction and intuitive eating behavior in university students
  1. Tez No: 925404
  2. Yazar: SENAHAN SERTBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Beslenme problemlerinin en sık rastlandığı gruplardan biri üniversite öğrencileridir. Sağlıklı yeme tutum ve davranışlarının edinilmesinde sezgisel yemenin etkisi giderek daha çok anlaşılmaktadır. Sosyal medya kullanımının bireylerin yeme davranışları üzerinde etkili olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Bu araştırma 18-25 yaş aralığındaki üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ve sezgisel yeme davranışı ilişkisini inceleme maksadıyla planlanmıştır. Araştırmaya 253 gönüllü birey (59'u kadın 194'ü erkek) katılmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı bilgileri ve sosyal medya kullanımlarına ilişkin bilgileri edinme maksadıyla anket formu, sosyal medya bağımlılık düzeyini belirlemek için SMBÖ-YF ve sezgisel yeme düzeyini belirlemek için de SYÖ-2 uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the groups most commonly associated with nutritional problems is university students. The role of intuitive eating in the development of healthy eating attitudes and behaviors is increasingly being understood. Many studies have shown that social media usage has an impact on individuals' eating behaviors. This study was designed to examine the relationship between social media addiction and intuitive eating attitude in university students aged 18-25. A total of 253 voluntary participants (59 women and 194 men), took part in the research. A questionnaire was used to gather information on the participants' descriptive and social media usage. SMAS was used to determine the level of social media addiction, and the IES-2 was used to assess the level of intuitive eating.