Kurumsal iklimin kurum içi iletişime etkisi: TV kanalları üzerine bir araştırma
The effect of corporate climate on internal communication: A research on TV channels
  1. Tez No: 514550
  2. Yazar: AYDAN İSMİHAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE AKIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde değişen halkla ilişkiler kapsamı çerçevesinde halkla ilişkiler uzmanlarının çalışma sahaları da genişlemiştir. Küreselleşme ile uluslararası şirketlerin ve kurumların sayısının artması, rekabeti getirmiştir. İşletmeler rakipleri karşısında öne çıkmak için üretim kalitesi ve başka unsurların yanında iletişim sistemlerini de iyi kullanmaları ile fark yaratacaklarını biliyorlar artık. Özellikle kurumlar kendileri için çalışan iletişiminin sağlıklı yürütülmesinin ve çalışma ortamı huzurunun önemini kavramış durumdalar. Kurumlar doğarlar, yaşarlar ve büyürler tıpkı canlı organizmalar gibi. Kurum içi iletişim ağları canlı organizmalardaki damarlara, içinden geçen kan da kurum içi iletişime benzetilebilir. Damarların tüm organizmada en küçük hücrelere kadar yayılması ve sağlıklı bir kan akışı olması organizma için ne kadar önemliyse, kurum içi iletişim de organizasyonların yapısının sağlığı için o kadar önemlidir. Çalışanlar ve yöneticiler arasındaki iletişimin sağlıklı olması kurumun iklimini de olumlu yönde etkiler. Kurum iklimi, iş çevresi ve bu çevre içinde yaşayan, çalışan insanlar tarafından doğrudan ya da dolaylı olarak algılanan ve onların motivasyonları ile davranışlarını etkileyeceği varsayılan ölçülebilir özelliklerdir. Kurumsal iklim, çalışanların değerleri ile kurumun kültürü arasındaki uyumun en açık göstergesidir. Kurumu oluşturan değerler sisteminin, çalışanların birbirlerine olan yaklaşımının, yönetimin çalışanlarına olan yaklaşımlarının yarattığı atmosferin olumlu ya da olumsuz olması kurum içi iletişimin başarısına bağlıdır. Kurumlarda iç iletişim sayesinde, iklimin sağladığı olumlu atmosfer ile çalışanlar tarafından kurum kültürünün etkin ve doğru aktarımı sağlanmaktadır. Kurum içi iletişim tarzının, kalitesinin, araçlarının ve yönünün kurumsal iklimi değiştirmek, geliştirmek için nasıl olması gerektiği konusunun tartışıldığı tezin birinci bölümünde, kurumsal iklim kavramı açıklanmış, çeşitleri, iklim değişikliği durumu, kurum kültürü ile ilişkisi ve ölçülebilir özellikleri belirlenmiştir. İkinci bölümde ise kurumsal iletişim ve kurum içi iletişim kavramları açıklanmış ve işletmelerde kurum içi iletişim sistemi şekilleri ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Kurum içi iletişimin sağlıklı çalışması ve ölçülmesi için gerekli olan alt boyutlar ve kurum içi iletişim araçları açıklanmıştır. Tezin araştırma evreni olarak televizyon kanalları seçilmiştir. Zira medya sektöründe yönetici veya şirket el değiştirmeleri sıklıkla yaşanmaktadır. Bu durum sektör şirketlerinde kurumun iklimini etkilemektedir. İklim değiştikçe çalışan motivasyonu, aidiyet duygusu da değişmektedir. Bu sebepten yola çıkarak tezin üçüncü bölümünde, kurumsal iklimin kurum içi iletişime etkisini ve kurumsal iklimi olumlu yönde geliştirmek için yapılabilecek çalışmaları belirlemek amacıyla, TV kanal yöneticileri ve çalışanlarıyla bir anket çalışması yapılmış, güvenilirliği yüksek olan anketin sonuçları değerlendirilmiştir. Araştırma bölümünde kurum içi iletişim değişkenleri (Kurum içi iletişimin yönü, iletişim tarzı, iletişim araçları ve iletişimin kalitesi) ile kurumsal iklim değişkenlerinin (yönetsel destek, iş yükü, organizasyonel kısıtlar, çalışanlar arası uyum, organizasyonel etik) birbirleriyle ilişkileri, tv yayın türü, faaliyet süresi ve kanal kategorisi açısından kanonik korelasyon analizi ile değerlendirilmiş, anlamlı sonuçlar çıktığı için pearson korelasyon testleri ve LSD testleri yapılmıştır. Buna göre çalışılan kurumun TV Kanal kategorisinde devlet kanalında çalışanların, yöneticilerinden motivasyonlarını arttırmak adına daha az destek gördükleri, iş yükü algılarının özel TV Kanalı çalışanlarına göre daha az olduğu sonucu istatistiksel olarak ispatlanmıştır. Günümüzde medya sektöründe yaşanan sıkıntılardan biri de gazetecilik meslek etiği kurallarına uymamaktır. Bir otokontrol sistemi geliştirememiş olan medya sektörü çalışanlarının etik kuralları bildiği ama uyulmadığı takdirde hangi yaptırımların uygulanabileceği konusunda fikir sahibi olmadıkları sonuçlardan bir başkasıdır.
Özet (Çeviri)
As part of the changing scope of public relations in our times, so has the work field of public relations professionals changed. The increase in number of international companies and institutions as a result of globalisation has led to an increase in competition. Companies now know that to edge in front of the competition, they have to effectively use systems of communication to create a difference besides relying on production quality and other factors. Institutions, particularly, have understood the importance of healthy employee communication and the prosperity of the work enviornmant for them. Institutions, like living organisms, are born, live and grow. While internal communication channels may be compared to the nervous system of living organisms, so can internal communication itself be compared to the blood that flows within it. Just as vital to the organism as veins reaching the smallest cells and the establishment of a healthy circulation; so is internal communication to the healthy functioning of organisations. Healthy communication between employees and leadership also positively effects a companys' climate. Corporate climate is a measurable attribute that is directly or indirectly perceived by the business environment and the people that live and work within it, and is assumed to affect their motivations and behavior. Corporate climate is the clearest indicator of the harmony between employee values and the company's culture. For the value system of the company, the approach of employees to one another, and the atmosphere created by company leaderships approach to employees to be positive or negative, depends on the success of inter-company communication. Through internal communication, the positive atmosphere perpetuated by the climate as well as corporate culture is effectively and correctly conveyed to employees. In the first part of this study, in which how the style, quality, tools and direction of internal communication should be in order to change and develop corporate climate is discussed, the concept of corporate climate explained; its types, the situation of climate change, its relationship to corporate culture and its measurable attributes defined. In the second part, the concepts of corporate communication and internal communication have been described and the methods of internal communication within companies explained in detail. The sub dimensions necessary for the measurability and healthy functioning of internal communication are explained. The research universe of this thesis has been defined as television channels. Thus being, leadership changes and company handovers are frequent in the media industry. This fact, affects corporate climate in the businesses in the industry. As the climate changes, so does the employees motivation and their sense of belonging. From this hypothesis, in the third section of this thesis, a survey has been conducted with TV channels' leadership and employees to determine possible actions to positively develop corporate climate and corporate climates' effect on internal communication; the results of this dependable survey subsequently have been evaluated. In the research phase, the relationship between internal communication variables (direction of internal communication, style of communication, tools of communication, quality of communication) and corporate climate variables (administrative support, workload, organizational constraints, coherence between employees, organizational ethics) have been evaluated on the basis of TV broadcast typology, operational timespan and channel category. The results have been assessed using canonic correlation analysis; and as meaningful outcomes were achieved, Pearson Correlation and LSD tests have been conducted. According to this, the theses that those employees who work under the state owned category of TV channels receive less support from their leadership to increase their motivation and their perception of having less workload in comparison to employees of privately owned TV channels has been proven. One of the difficulties faced by the media industry in our day is adherence to journalistic ethics. Another result obtained in this study is that though media industry employees who have not developed a system of auto-control know the ethical rules, they have no knowledge about which sanctions may be applied if they fail to follow them.