Adölesan annelerin emzirme tutumları ve emzirme tutumlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting breastfeeding attitudes of adolescent mothers
- Tez No: 514576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA GÜNER EMÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ADÖLESAN ANNELERİN EMZİRME TUTUMUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN BELİRLENMESİ Bu araştırma, adölesan annelerin emzirme tutumlarını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma evrenini, Kasım 2017- Nisan 2018 tarihleri arasında Mersin'de bulunan bir kamu hastanesinde doğum yapan ve lohusa servisinde yatmakta olan 129 adölesan anne oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; konuya ilişkin literatür taraması sonucunda annelerin sosyo-demografik ve obstetrik özellikleri ile emzirme durumlarını belirlemeye yönelik oluşturulan kişisel bilgi formu ve emzirme tutumunu değerlendirmeye yönelik Emzirme Tutum Ölçek kullanılarak toplanmıştır. Araştırmamızın cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı 0,46'dır. Elde edile veriler, ortalama ve standart sapma, minimum ve maksimum değerler, yüzde değerler, Student's t testi, One-Way ANOVA testi, Tukey testi, ki kare testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada adölesan annelerin Emzirme Tutum Ölçeği'nden aldıkları puan ortalamalarının“105,193±11,235”olduğu, Emzirme Tutum Ölçeği'nden aldıkları minimum puanın“70”, maksimum puanın ise,“140”olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
DETERMINING THE FACTORS AFFECTING BREASTFEEDING ATTITUDES OF ADOLESCENT MOTHERS This study was conducted as a descriptive study to determine the factors affecting breastfeeding attitudes of adolescent mothers. The research population consisted of 129 adolescent mothers who gave birth in a public hospital in Mersin between November 2017 and April 2018 and who was at the post-natal service. Data from the study; as a result of the literature search on the subject, a questionnaire form designed to determine the socio-demographic and obstetric characteristics of the mothers and the status of breastfeeding and the Lactation Attitude Scale for evaluating the breastfeeding attitude. The cronbach alpha internal consistency coefficient of this study was 0.46. Student's t test, One-Way ANOVA test, Tukey test, chi square test were used to assess the mean and standard deviation, minimum and maximum values, percentage values. In the study, it was determined that the adolescent mothers 'adolescent mothers' score was ''105, 193±11,235" from the Lactation Attitude Scale and that the minimum score of the Lactation Attitude Scale was 70 and the maximum score was 140.