Türk ve Suriyeli adölesan annelerin emzirme tutumları ve etkileyen faktörler
Breastfeeding attitudes of Turkish and Syrian adolescent mothers and affecting factors
  1. Tez No: 832649
  2. Yazar: EMİNE TEKELİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Türk ve Suriyeli göçmen adölesan annelerin emzirme tutumları ve emzirme tutumlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı tipte yürütülen bu araştırma Temmuz 2019- Haziran 2020 tarihleri arasında, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doğum yapmış ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 52'si Türk ve 48'i Suriyeli göçmen olmak üzere toplam 100 adölesan anne ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında,“Kişisel Bilgi Formu”, ''Emzirme Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır. Annelerin emzirme davranışlarını yönlendiren tutumların çeşitli boyutlarının değerlendirilmesi için 5'li likert tipinde 46 maddeden oluşan bir ölçektir. Maddeler tamamen katılıyorum (4), katılıyorum (3), kararsızım (2), az katılıyorum (1), hiç katılmıyorum (0) ifadeleriyle puanlanmıştır. Ölçek olumlu maddeler (3, 4, 6, 7, 8, 11, 13, 15, 19, 23, 24, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 37, 38, 42, 43) ve olumsuz maddeler (1, 2, 5, 9, 10, 12, 14, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 25, 33, 34, 35, 36, 39, 40, 41, 44, 45, 46) içermektedir. Olumsuz maddeler ters olarak puanlanmıştır. Ölçek toplam puanı 184 dür. Olumlu maddelerin puanı 88, olumsuz maddelerin puanı 96'dır. Veriler yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri IBM-SPSS V25 paket programında yapılmıştır. Araştırmamızda Türkiye Cumhuriyeti katılımcılarının Emzirme Tutum Ölçeği puan ortalaması 59,58 ± 14,94, Suriyeli göçmen katılımcılarının 55,31 ± 13,36 ve toplam puan ortalamasının 59,58 ± 14,94 olduğu bulunmuştur. Adölesan annelerin yaş, şimdiki bebeğin anne sütü alma süresi, ilk çocuğun anne sütü alma süresi, adölesan anne olmak ile ilgili olumlu duygu durumu, gelir durumu, eşin çalışma durumu, aile tipi, doğum öncesi bakım alma, aile planlaması yöntemi kullanma ile Emzirme Tutum Ölçeği toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda; Türk adölesan anneler ile Suriyeli göçmen adölesan annelerin emzirme tutumları arasında fark saptanmıştır. Riskli grup olan adölesan annelerde emzirmenin başlatılması ve başarılı sürdürülmesi için doğum öncesi eğitimlerin erken başlatılması, katılımlarının sağlanması ve ebelerin bu eğitimlerde etkinliğinin arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the breastfeeding attitudes of Turkish and Syrian migrant adolescent mothers and the factors affecting their breastfeeding attitudes. This descriptive type of research was carried out between July 2019 and June 2020 with a total of 100 mothers who gave birth at Adana City Education and Research Hospital and met the criteria for inclusion in the study, including 52 Turkish and 48 Syrian immigrants. In the collection of data,“Personal Information Form”,“Breastfeeding Attitude Scale ”was used. It is a scale of 46 substances of type 5 lichen for the evaluation of various dimensions of attitudes that drive breastfeeding behaviors of mothers. The clauses are fully rated with the words (4), agree (3), ambivalent (2), little agree (1), and disagree at all (0). Scale positive substances (3, 4, 6, 7, 8, 11, 13, 15, 19, 23, 24, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 37, 38, 42, 43) and negative substances (1, 2, 5, 9, 10, 12, 14, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 25, 33, 34, 35, 36, 39, 40, 41, 44, 45, 46). Negative substances are rated as inverse. The total scale score is 184. The score of positive articles is 88 and the score of negative substances is 96. The data was collected by face-to-face interviews. Statistical analysis of the data was carried out in the IBM-SPSS V25 package program. In our research, it was found that the average breastfeeding attitude scale score of the participants of the Republic of Turkey was 59.58 ± 14.94, the Syrian migrant participants were 55.31 ± 13.36 and the total score average was 59.58 ± 14.94. There was a statistically significant difference between the age of the adolescent mothers, the time it took for the current baby to receive breast milk, the time the first child received breast milk, the positive mood about becoming a male mother, income status, spouse's working status, family type, prenatal care, family planning method and breastfeeding attitude scale total score averages. As a result of the analyses made; The difference between the breastfeeding attitudes of the mothers of Turkısh and the mothers of Syrian immigrants has been determined. In order to initiate and successful breastfeeding in adolescent mothers, which is a risky group, it is recommended to start prenatal trainings early, ensure their participation and increase the effectiveness of midwives in these trainings.