Epilepsili çocuklar ve sağlıklı yaşıtlarının fiziksel uygunluklarının karşılaştırılması
A comparison of physical fitness between children with epilepsy and healthy peers
- Tez No: 514592
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sırtbaş, G., Epilepsili çocuklar ve sağlıklı yaşıtlarının fiziksel uygunluklarının karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2018. Literatürde epilepsili çocukların fiziksel uygunluk düzeyinin sağlıklı çocuklarla karşılaştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda epilepsili çocukların fiziksel uygunluk ve aktivite düzeyinin belirlenmesi ve sağlıklı çocukların değerleri ile karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya yaşları 6-12 yıl arasında değişen 16 epilepsi hastası ve 15 sağlıklı birey dahil edildi. Çocukların demografik ve fiziksel özellikleri kaydedildi. Karın kas kuvveti ve enduransı, üst gövde kas kuvveti ve enduransı, gövde ve alt ekstremite esnekliği, denge, vücut kompozisyonu, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi değerlendirildi. Epilepsili hastaların ve sağlıklı çocukların demografik ve fiziksel özellikleri birbirine benzerdi (p>0,05). Epilepsili çocukların dengesi, sırt kas kuvveti ve esnekliği, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi düzeyi sağlıklı çocuklara göre anlamlı olarak daha düşüktü (p0,05). Epilepsili çocuklar sağlıklı yaşıtlarına göre sedanter bir yaşam tarzına sahip olup bu durumun fiziksel uygunluk düzeyini çocukluk çağı itibariyle olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır. Epilepsili çocukların, ailelerinin ve sağlık personellerinin fiziksel aktivite açısından bilinçlendirilmesi ve epilepsili çocukların küçük yaştan itibaren fiziksel aktiviteye yönlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Sirtbas, G., A comparison of physical fitness between children with epilepsy and healthy peers, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Master of Sciences Thesis in Physical Therapy and Rehabilitation, Ankara, 2018. No study in the literature comparing physical fitness levels of epileptic children with their healthy peers. The purpose of this study was to determine physical fitness and activity levels in epileptic children and compare physical fitness and activity levels between children with epilepsy and healthy peers. Sixteen children with epilepsy and 15 healthy peers aged from 6-12 years were enrolled in the study. Demographic and physical characteristics of children were recorded. Abdominal muscle strength and endurance, upper trunk muscle strength and endurance, trunk and lower extremity flexibility, balance, body composition, physical activity level and quality of life were assessed. Demographics and physical characteristics of children with epilepsy and healthy peers were similar (p>0.05). Balance, back muscle strength and flexibility, physical activity level and quality of life were significantly lower in children with epilepsy than those of healthy peers (p 0.05). As a result, children with epilepsy have a sedentary lifestyle compared to their healthy peers and this has resulted in a negative effect on the physical fitness level in childhood. Epileptic children, their families and health professionals should be informed in terms of physical activity and epileptic children oriented to physical activity from a small age.