Multipl sklerozlu bireylerde servikal mobilizasyonun spastisite ve denge üzerine etkisi
The effect of cervical mobilization on the spasticity and balance of individuals with multiple sclerosis
- Tez No: 514651
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı multipl sklerozlu bireylerde servikal mobilizasyonun denge ve spastisite üzerine etkisini araştırmaktır. Randomize kontrollü, spastisite değerlendirmeleri açısından tek kör olarak planlanan çalışmaya, EDSS puanı 2-5 arasında, toplam 30 MS hastası dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireylerin hikayeleri, demografik bilgileri ve fiziksel özellikleri kaydedildi. Spastisite değerlendirmeleri için Modifiye Ashworth Ölçeği (MAÖ) ve aktif eklem hareket açıklığı (AEHA) ölçümü yapılmıştır. Denge değerlendirmelerinde; bilgisayarlı dinamik postürografiye ait duyu organizasyon testi (DOT), stabilite sınırları testi (SLT) ve adaptasyon testi (ADT), berg denge ölçeği (BDÖ) ve tek ayak üzerinde durma süreleri kaydedilmiştir. Hastalar kapalı zarf yöntemiyle iki gruba ayrılmıştır. Çalışma grubuna tek seans servikal mobilizasyon uygulaması yapılırken, kontrol grubuna hiçbir müdahale yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of cervical mobilization on balance and spasticity in individuals with multiple sclerosis. A total of 30 MS patients between 2-5 EDSS points were included in the randomized controlled, single blinded study for spasticity assessments. The stories of patients, demographic information and physical characteristics of the individuals included in the study were recorded. Modified Ashworth Scale (MAS) and active range of motion (AROM) measurements were performed for spasticity evaluations. In balance evaluations; sensory organization test (SOT), stability limit test (SLT), adaptation test (ADT) of computerized dynamic posturography, berg balance scale (BBS) and time of one leg steady stance test were recorded. Patients were divided into 2 groups by closed envelope method. There was no intervention in the control group while single session cervical mobilization was applied to the study group.